GREEK LINUX MINT FORUM
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Πρόσφατα Θέματα
» HP Photosmart C3180 πως σκαναρει?
Linux mint βασισμένο στο Debian EmptyΔευ Αυγ 30, 2010 10:36 am από sdim

» ΣΗΜΑΝΤΙΚΗ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ ΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΜΕΤΑΦΕΡΘΗΚΕ
Linux mint βασισμένο στο Debian EmptyΔευ Αυγ 30, 2010 9:10 am από giorgostriant

» ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΤΟΝ ΕΛΕΓΧΟ ΤΟΥ ΔΙΣΚΟΥ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΕΚΚΙΝΗΣΗ
Linux mint βασισμένο στο Debian EmptyΔευ Αυγ 30, 2010 1:52 am από giorgostriant

» Μεταφορά του φόρουμ...!!!
Linux mint βασισμένο στο Debian EmptyΚυρ Αυγ 29, 2010 11:35 am από giorgostriant

» denuparxei.info Ανανεωμένος διαδυκτιακός πολυχώρος...!!!
Linux mint βασισμένο στο Debian EmptyΚυρ Αυγ 29, 2010 9:02 am από per

» Έχασα τα εικονίδια ελέγχου,,,,
Linux mint βασισμένο στο Debian EmptyΣαβ Αυγ 28, 2010 8:41 am από gvhools

» AVIAddXSub-Δεν ανοιγει με το Wine αν βρισκεται στο partition του Mint
Linux mint βασισμένο στο Debian EmptyΠαρ Αυγ 27, 2010 11:08 am από versys650gr

» πάνελ (panel)
Linux mint βασισμένο στο Debian EmptyΠαρ Αυγ 27, 2010 9:46 am από Constantinos

» Προβλημα με τον grub
Linux mint βασισμένο στο Debian EmptyΠεμ Αυγ 26, 2010 6:00 pm από sdim

Ψηφοφορία

Ψηφοφορία για την πορεία και εξέληξη του LINUX MINT

Linux mint βασισμένο στο Debian I_vote_lcap26%Linux mint βασισμένο στο Debian I_vote_rcap 26% [ 50 ]
Linux mint βασισμένο στο Debian I_vote_lcap46%Linux mint βασισμένο στο Debian I_vote_rcap 46% [ 90 ]
Linux mint βασισμένο στο Debian I_vote_lcap29%Linux mint βασισμένο στο Debian I_vote_rcap 29% [ 56 ]

Σύνολο Ψήφων : 196

official forum
 forum
Κοινωνική Δικτύωση

Κοινωνική Δικτύωση reddit      

Bookmark and share the address of linux mint forum on your social bookmarking website

Επισημάνετε και μοιραστείτε την διεύθυνση του GREEK LINUX MINT FORUM στην σελίδα κοινωνικής δικτύωσης σας

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση


Linux mint βασισμένο στο Debian

+6
giorgostriant
sdim
ubuderix
stampantazopoulos
npap
marlene
10 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

Linux mint βασισμένο στο Debian Empty Linux mint βασισμένο στο Debian

Δημοσίευση  marlene Δευ Φεβ 22, 2010 5:23 am

Με αυτά που διαβάζω εδώ έχω αρχίσει να πιστεύω ότι τελικά θα πρέπει το mint να αρχίσει να βασίζεται στο Debian.

Η ιδέα αυτή μου έχει καρφωθεί κυριολεκτικά στο μυαλό, από το γεγονός ότι γίνονται πολλά το τελευταίο διάστημα στο θέμα των συμφωνιών που κάνουν οι εταιρίες μεταξύ τους, αλλά και από διάφορα θέματα σταθερότητας που έχουν προκύψει κατά καιρούς.

Τι εννοώ:
Πιστεύω ότι παρόλο που η Canonical υποστηρίζει δυναμικά και έχει δημιουργήσει την πιο δημοφιλή διανομή, δεν παύει να είναι εταιρία που απώτερο στόχο της στο τέλος θα έχει το κέρδος. ( κανείς δεν ανοίγει εταιρία για την ψυχή της γιαγιάς του).
Ήδη με τις κινήσεις της μοιάζει να θέλει να προσεγγίσει εκείνους στον αντίποδα των οποίων στεκόταν αρχικά.
Όταν δηλαδή η Canonical συμφωνεί να βάλει by default σαν μηχανή αναζήτησης το yahoo που το υποστηρίζει η MS τότε έχουμε θέμα. Τίποτα δεν μας λέει ότι παρακάτω δεν θα έρθει και σε άλλους συμβιβασμούς. ( για οδηγούς κτλ.. )

Ένα άλλο θέμα είναι οι εξαμηνιαίες εκδόσεις που κάνει. Αυτές εκτός ότι "τρέχουν" όλους τους developers, δημιουργούν και προβλήματα σταθερότητας που δεν γίνεται να επιλυθούν σε ένα εξάμηνο.

Άρα πιστεύω, ότι το να βασίζεται το mint πάνω στο ubuntu μόνο προβλήματα θα δημιουργήσει για την διανομή στο τέλος, παρόλο που η ομάδα ανάπτυξης του mint συνήθως λύνει τα προβλήματα που ΔΕΝ έχει λύσει η ομάδα ανάπτυξης του ubuntu.

Είμαι λοιπόν της άποψης ότι θα πρέπει να αρχίσει το mint να βασίζεται πάνω στις εκδόσεις της Debian, που είναι η πλέον σταθερή διανομή και φυσικά εντελώς free. ( ενδεχομένως και στην testing). Βέβαια τίθεται ένα θέμα με το πόσο καινούργιοι θα είναι οι kernels που θα χρησιμοποιηθούν, από την άλλη όμως και οι πολύ καινούργιοι kernels είναι σαφώς ασταθείς και το ubuntu, ( όπως και το mint) βασίζονται στους unstable του Debian.

Όπως και να έχει πιστεύω ότι θα πρέπει να προσεγγίσουμε τον Clem και να του αναφέρουμε αυτό το θέμα.
Ανοίγω λοιπόν αυτό το νήμα εδώ, το συζητάμε και αν καταλήξουμε σε κάποια συμφωνία προχωράμε στα περαιτέρω..

Ακούω, ( διαβάζω μάλλον ), απόψεις.

Για πείτε.. Smile
marlene
marlene
Admin
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 40
Points : 51
Ημερομηνία εγγραφής : 09/02/2010
Τόπος : Πόρτο Ράφτη, Μεσόγεια Αττικής

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Linux mint βασισμένο στο Debian Empty Απ: Linux mint βασισμένο στο Debian

Δημοσίευση  npap Δευ Φεβ 22, 2010 8:50 am

Συμφωνώ απόλυτα Marlene.
Ευτυχώς έχουν γίνει αρκετές δοκιμές (ανεπισήμως) με το λεγόμενο Debian Mint, από πολλούς και είχαν τη σιωπηλή κρίση του Clem.

http://forums.linuxmint.com/viewforum.php?f=149


Έχει επεξεργασθεί από τον/την npap στις Δευ Φεβ 22, 2010 8:58 am, 1 φορά (Λόγος της επεξεργασίας : Πρόσθεση συνδέσμου)
npap
npap
LINUX PERFECT (Mod)
LINUX PERFECT (Mod)

Αριθμός μηνυμάτων : 95
Points : 195
Ημερομηνία εγγραφής : 09/02/2010
Τόπος : The Twiilight Zone

http://mygrandpasworld.blogspot.com/

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Linux mint βασισμένο στο Debian Empty Απ: Linux mint βασισμένο στο Debian

Δημοσίευση  stampantazopoulos Δευ Φεβ 22, 2010 2:46 pm

marlene έγραψε:

Άρα πιστεύω, ότι το να βασίζεται το mint πάνω στο ubuntu μόνο προβλήματα θα δημιουργήσει για την διανομή στο τέλος, παρόλο που η ομάδα ανάπτυξης του mint συνήθως λύνει τα προβλήματα που ΔΕΝ έχει λύσει η ομάδα ανάπτυξης του ubuntu.

Για πείτε.. Smile

Το ενδιαφέρον με το mint είναι ακριβώς αυτό : Ακόμα κι αν μια εταιρεία σαν την Canonical κάποια στιγμή "δεσμευτεί" σε τίποτα περίεργες συμφωνίες κάποια "παραλλαγή" της δημοφιλέστερης σήμερα διανομής θα μπορεί να ξεπηδήσει σε ελάχιστο χρόνο.
Πάντως συμφωνώ ότι πρέπει σιγά - σιγά να απογαλακτιστεί από το ubuntu.
stampantazopoulos
stampantazopoulos
Νέο Linux Μέλος
Νέο Linux Μέλος

Αριθμός μηνυμάτων : 2
Points : 2
Ημερομηνία εγγραφής : 15/02/2010
Ηλικία : 65
Τόπος : Χολαργός

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Linux mint βασισμένο στο Debian Empty Απ: Linux mint βασισμένο στο Debian

Δημοσίευση  ubuderix Δευ Φεβ 22, 2010 3:13 pm

@Marlene
[center]Πιστεύω ότι παρόλο που η Canonical υποστηρίζει δυναμικά και έχει δημιουργήσει την πιο δημοφιλή διανομή, δεν παύει να είναι εταιρία που απώτερο στόχο της στο τέλος θα έχει το κέρδος. ( κανείς δεν ανοίγει εταιρία για την ψυχή της γιαγιάς του).
Ήδη με τις κινήσεις της μοιάζει να θέλει να προσεγγίσει εκείνους στον αντίποδα των οποίων στεκόταν αρχικά.
Όταν δηλαδή η Canonical συμφωνεί να βάλει by default σαν μηχανή αναζήτησης το yahoo που το υποστηρίζει η MS τότε έχουμε θέμα. Τίποτα δεν μας λέει ότι παρακάτω δεν θα έρθει και σε άλλους συμβιβασμούς. ( για οδηγούς κτλ.. ) /center]

Δεν ειναι καθολου δυσκολο ο κοσμος που αγκαλιασε και αγαπησε ubuntu με τον ιδιο τροπο να γυρισει την πλατη σε τυχον αλλαγη πορειας της Canonical γιατι πολυ απλα η κοινοτητα εχει μαθει αλλιως να σκεφτεται.Μην ξεχναμε οτι ολοι μας ειμαστε χρηστες καποιας διανομης και κανενας δεν εχει την δυνατοτητα-διαθεση να τρεξει για τα συμφεροντα καποιας εταιριας που αποσκοπει το κερδος εχοντας μαλιστα πατησει εξαπατησει το πνευμα της ελευθεριας που σου προσφερει το ελευθερο λογισμικο.
Και μετα τιθεται το ερωτημα : Kατα ποσο το mint μπορει να γινει "χαλιφης στη θεση του χαλιφη"(Α ρε Ιζνογκουντ)
ubuderix
ubuderix
Νέο Linux Μέλος
Νέο Linux Μέλος

Αριθμός μηνυμάτων : 10
Points : 15
Ημερομηνία εγγραφής : 10/02/2010
Ηλικία : 60
Τόπος : Λαγονησι-Πειραιας

http://athlug.gr

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Linux mint βασισμένο στο Debian Empty Απ: Linux mint βασισμένο στο Debian

Δημοσίευση  sdim Δευ Φεβ 22, 2010 4:04 pm

Είμαι λοιπόν της άποψης ότι θα πρέπει να αρχίσει το mint να βασίζεται πάνω στις εκδόσεις της Debian
Δεν διαφωνώ με αυτό...Νομίζω,δε,ότι μάλλον για κει το πάει ο Clem,για να μην πω ότι μάλλον έχει πάρει τόσα σχόλια και γνώμες,και έχει ανεξαρτητοποιηθεί τόσο οικονομικά,πλέον,που το Mint τραβάει για την δική του πορεία,σιγά-σιγά.
'Ισως κάποια διαφορετική πορεία της Canonical,ενδεχομένως,να στρέψει την ομάδα και τον κόσμο του Mint προς την εντελώς δική του πορεία,αν και εδώ πρέπει να αναγνωρίσουμε το Ubuntu ως το όχημα που μετέφερε την πλειοψηφία της δημοφιλίας του Linux έως τώρα...
sdim
sdim
Linux Master
Linux Master

Αριθμός μηνυμάτων : 212
Points : 253
Ημερομηνία εγγραφής : 10/02/2010
Ηλικία : 55
Τόπος : Αθήνα

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Linux mint βασισμένο στο Debian Empty Απ: Linux mint βασισμένο στο Debian

Δημοσίευση  ubuderix Δευ Φεβ 22, 2010 5:14 pm

[quote="sdim"]
'Ισως κάποια διαφορετική πορεία της Canonical,ενδεχομένως,να στρέψει την ομάδα και τον κόσμο του Mint προς την εντελώς δική του πορεία,αν και εδώ πρέπει να αναγνωρίσουμε το Ubuntu ως το όχημα που μετέφερε την πλειοψηφία της δημοφιλίας του Linux έως τώρα...

Συμφωνω απολυτα μαζι σου εξαλλου μην ξεχναμε τα παιδια της α' γυμνασιου που ισως καποια απο αυτα γνωρισαν παραλληλα και μια αλλη οψη του νομισματος στα λειτουργικα με οσα + και - πλην ειχαν οι εγκατεστημενες διανομες στα netbook που πηραν,ηταν ενα μικρο βημα .Αρα το ολο θεμα ειναι η διαδοση του ελευθ.λογισμικου ανεξαρτητως διανομης.
ubuderix
ubuderix
Νέο Linux Μέλος
Νέο Linux Μέλος

Αριθμός μηνυμάτων : 10
Points : 15
Ημερομηνία εγγραφής : 10/02/2010
Ηλικία : 60
Τόπος : Λαγονησι-Πειραιας

http://athlug.gr

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Linux mint βασισμένο στο Debian Empty Απ: Linux mint βασισμένο στο Debian

Δημοσίευση  marlene Δευ Φεβ 22, 2010 7:13 pm

To θέμα όμως δεν είναι να περιμένουμε πότε θα τα σκατώσει το ubuntu, ( διότι αυτό μου μοιάζει αναπόφευκτο), αλλά τι μπορούμε να κάνουμε εμείς πριν να συμβεί αυτό.

Το γιατί μου μοιάζει αναπόφευκτο μπορώ να σας το εξηγήσω πριν πάρετε φόρα.

Κανένας νοήμον άνθρωπος και κανένας επενδυτής που θέλει να λογίζει τον εαυτό του ως σοβαρό επιχειρηματία, δεν επενδύει 10 εκατομμύρια λίρες σε μία επιχείρηση, ( έστω και με την ιδιότητα του οργανισμού), αν δεν αποβλέπει στο κέρδος.
Επίσης κανένας που δεν αποβλέπει στο κέρδος δεν πάει να στήσει εταιρία στο Isle of Man, μέρος γνωστό για το γεγονός ότι υπόκειται σε ειδικό φορολογικό καθεστώς, παράδεισος των offshore εταιριών και άλλων τέτοιων λαμογιών.

Πιστεύω λοιπόν ότι ο Μάρκος θα το γυρίσει κάποια στιγμή στο πιο εμπορικό. Δεν έχει ρίξει τόσα χρήματα στο marketing, ( αυτό βέβαια ήταν προς όφελος του ελεύθερου λογισμικού ), για να το συνεχίσει για πολύ έτσι... χωρίς κέρδος.

Θα γίνει χαλίφης στην θέση του χαλίφη, και ήδη τον υποστηρίζουν εταιρίες, όπως η ΙΒΜ, οι οποίες έχουν διατελέσει χαλίφηδες στον χώρο..

Μόλις όμως θα το κάνει αυτό, θα πάρει η μπάλα και όσους έχουν βγάλει διάφορα ports βασισμένα στο ubuntu. Και τότε θα γελάσει κάθε πικραμένος, αν γελάσει δηλαδή γιατί θα είναι τραγικό..

Προσωπικά πιστεύω ότι κακώς ο Clem το τρενάρει και δεν διαχωρίζει την θέση του mint από αυτήν του ubuntu. Αφού ήδη στέκεται η διανομή στα πόδια της και έχει δικό της κεφάλαιο, ( μιλάω για τα οικονομικά της), θα πρέπει άμεσα να περάσει σε Debian και να ξεκόψει και από την κατάρα των εξαμηνιαίων εκδόσεων.
marlene
marlene
Admin
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 40
Points : 51
Ημερομηνία εγγραφής : 09/02/2010
Τόπος : Πόρτο Ράφτη, Μεσόγεια Αττικής

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Linux mint βασισμένο στο Debian Empty Απ: Linux mint βασισμένο στο Debian

Δημοσίευση  giorgostriant Τρι Φεβ 23, 2010 6:47 am

Θα συμφωνήσω απόλυτα μαζί σας στο πως έχει καταλήξει η Canonical με το Ubuntu.
Οι τελευταίες 2 εκδόσεις του Mint έχουνε δείξει αναμφίβολα το ότι διαφέρουνε κατά πάρα πολύ με το ubuntu εσωτερικά στο σύστημα. Μπορεί να έχουνε ακόμη και ίδιο φαινομενικά kernel, στην πραγματικότητα όμως o kernel του Mint έτσι όπως είναι προγραμματισμένος και στημένος θυμίζει πολύ περισσότερο την σταθερότητα και την σωστή διαχείρηση πόρων του Debian παρά τα αρκετά bugs του Ubuntu. Η ομάδα του Mint έτσι δείχνει την πολύ καλή και σωστή δουλειά που κάνει σε αντίθεση με την "βιαστική" της ubuntu. Επομένως το Mint έχει διαχωρήσει την θέση του "εσωτερικά" σαν σύστημα από το ubuntu. Το μόνο που μένει να γίνει είναι ο επίσημος διαχωρισμός του Mint στον οποίο συμφωνώ απόλυτα μαζί σας.
giorgostriant
giorgostriant
LINUX PERFECT (Mod)
LINUX PERFECT (Mod)

Αριθμός μηνυμάτων : 181
Points : 255
Ημερομηνία εγγραφής : 08/02/2010
Τόπος : serres

http://www.linuxmint-greek.totalh.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Linux mint βασισμένο στο Debian Empty Απ: Linux mint βασισμένο στο Debian

Δημοσίευση  marlene Τετ Φεβ 24, 2010 2:19 am

Δείτε και αυτό:

http://www.linuxformat.gr/?q=forum/ubuntu-software-center-vs-gnome-app-install

Νομίζω ότι είναι καιρός να ξεκουμπιζόμαστε ( κανονικά).
marlene
marlene
Admin
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 40
Points : 51
Ημερομηνία εγγραφής : 09/02/2010
Τόπος : Πόρτο Ράφτη, Μεσόγεια Αττικής

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Linux mint βασισμένο στο Debian Empty Απ: Linux mint βασισμένο στο Debian

Δημοσίευση  crazyman Δευ Μαρ 01, 2010 5:27 am

βασικά όλοι σκάβουμε το λάκο μας!!η MS στηρίζετε στο κόλλημα όλων εμάς που έχουμε linux!!έχουμε την δύναμη και απλά κάνουμε τα ευκολα δύσκολα!!ξοδέυουν οι εταιρείες τεράστια ποσά σε νέες διανομές και μαρκετινγκ και δεν κάνουμε εμείς οι χρήστες το αυτονόητο...να απαιτήσουμε απο τις εταιρείες να βγάζουν οδηγούς για linux!οχι να ζητήσουμε αλλά να απαιτήσουμε!!δείτε για παράδειγμα το μέγεθος της blizzard που όλα της τα παιχνίδια είναι γραμμένα και για linux!!όλοι μας πληρώνουμε για ένα pc απο 800 ευρώ και πάνω για εναν η/υ και μας υποχρεώνουν να βάλουμε ms!!οπότε μην βρίζουμε τον bill gates και την ms!!να κοιτάμε και τον εαυτό μας!!και κακά τα ψέματα δεν έχουμε πάντα χρόνο να κάνουμε αλχημείες για το ποιο απλό πράγμα και δευτερον..δεν μαρέσει να είναι στο σπίτι μου 200 άγιοι να σουλατσάρουν δίπλα μου επείδή τους κατέβασα γιατι δεν πετυχε η πατέντα που έκανα!!προσπαθούνε όλες οι εταιρείες σε 700μβ να χορέσουν τα πάντα...μπορεί και η canonical να ξεκίνησε με αγνά αισθήματα αλλά ήθελε να κάνουμε και εμείς κάτι!
crazyman
crazyman
Linux Μέλος
Linux Μέλος

Αριθμός μηνυμάτων : 19
Points : 24
Ημερομηνία εγγραφής : 17/02/2010

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Linux mint βασισμένο στο Debian Empty Απ: Linux mint βασισμένο στο Debian

Δημοσίευση  Galher Δευ Μαρ 08, 2010 6:22 am

Προσωπικα ειμαι ευχαριστημένος απο την τρεχουσα διανομη του Mint και δεν θα ηθελα μια τοσο ριζοσπαστικη αλλαγη που μπορει να εχει απρόσμενες συνεπειες.

ετσι και αλλιως το ubuntu βασίζεται στο debian οποτε μια τετοια κινηση μαλλον θα ηταν βηματα προς τα πισω.

Galher
Νέο Linux Μέλος
Νέο Linux Μέλος

Αριθμός μηνυμάτων : 9
Points : 9
Ημερομηνία εγγραφής : 08/03/2010

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Linux mint βασισμένο στο Debian Empty Απ: Linux mint βασισμένο στο Debian

Δημοσίευση  npap Σαβ Μαρ 13, 2010 12:54 pm

Γειά σας,
Θα ήθελα να πιστέψω οτι ο Κλεμ είναι αρκετά ανεξάρτητος να πληρώσει μερικούς βοηθούς.
Νομίζω οτι το Debian Mint θα χρειαστεί περισσότερη δουλειά, και ας μη γελιώμαστε.
Μέχρι στιγμής νομίζω οτι όλλη τη δουλειά τη βγάζει μόνος του.
Kαι τώρα, με την απώλεια του αήμνηστου Husse ( Mats Geier ), έχει πολές σκοτούρες.

Θα πρότεινα να ανοίξουμε κάποιο λογαριασμό στο Ελληνικό Site και να στείλουμε ένα καλό
ποσό ομαδικά σαν Ελληνική κοινότητα.
IMHO.
npap
npap
LINUX PERFECT (Mod)
LINUX PERFECT (Mod)

Αριθμός μηνυμάτων : 95
Points : 195
Ημερομηνία εγγραφής : 09/02/2010
Τόπος : The Twiilight Zone

http://mygrandpasworld.blogspot.com/

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Linux mint βασισμένο στο Debian Empty Απ: Linux mint βασισμένο στο Debian

Δημοσίευση  marlene Σαβ Μαρ 13, 2010 4:42 pm

Αυτό που λες είναι πολύ σωστό.. Και εγώ συμφωνώ ότι πρέπει να στηρίξουμε οικονομικά με κάποιο τρόπο και όπως μπορούμε την ανάπτυξη του mint. Με ότι μπορεί ο καθένας.. Και πενήντα ευρώ να μπορέσουμε να του στείλουμε θα είναι σημαντική βοήθεια για την ανάπτυξη του mint.

Θα πρότεινα πάντως να κάνουμε και την πρόταση για να περάσει το mint στην debian.
Αν το κάνει αυτό θα έχει και λιγότερη δουλειά, γιατί ένας λόγος για τον οποίον τώρα η ομάδα ανάπτυξης τρέχει, είναι ακριβώς γιατί την τρέχουν οι εξαμηνιαίες εκδόσεις του ubuntu. Στην debian δεν πρόκειται να έχει τέτοια προβλήματα και αν θέλει να προσθέσει και cutting edge τεχνολογία δεν έχει παρά να το στηρίξει, ( η να βγάλει μία έκδοση) βασισμένη στα testing/sid repositories..
marlene
marlene
Admin
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 40
Points : 51
Ημερομηνία εγγραφής : 09/02/2010
Τόπος : Πόρτο Ράφτη, Μεσόγεια Αττικής

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Linux mint βασισμένο στο Debian Empty Απ: Linux mint βασισμένο στο Debian

Δημοσίευση  marlene Σαβ Μαρ 13, 2010 4:50 pm

Galher έγραψε:Προσωπικα ειμαι ευχαριστημένος απο την τρεχουσα διανομη του Mint και δεν θα ηθελα μια τοσο ριζοσπαστικη αλλαγη που μπορει να εχει απρόσμενες συνεπειες.

ετσι και αλλιως το ubuntu βασίζεται στο debian οποτε μια τετοια κινηση μαλλον θα ηταν βηματα προς τα πισω.

To ubuntu δεν βασίζεται και τόσο πολύ στο debian όσο νομίζουμε γιατί παρόλο που χρησιμοποιεί τα unstable repositories του Debian οι developers κάνουν διάφορες χακιές σε αυτά.
Έτσι και εκτός πνεύματος του Debian βγαίνει το ubuntu τουλάχιστον όσον αφορά το ελεύθερο λογισμικό και από την άλλη διαφοροποιείται δίνοντας λανθασμένη εικόνα για το τι είναι το Debian αυτό καθεαυτό..

Στην περίπτωση που περάσει το mint σε Debian βάση οι αλλαγές θα είναι λιγότερο ριζοσπαστικές από όσο νομίζεις. Ίσα ίσα που θα πατήσει η διανομή στα stable repositories και έτσι οι εφαρμογές θα πάνε ενδεχομένος ένα κλικ κάτω στις ενημερώσεις τους.
Αλλά ένα "πειραγμένο" Debian είναι χίλιες φορές πιο σταθερό και λειτουργικό από τα "πειραγμένα" ( μιλάω για τους kernels τώρα) Ubuntu που έχουν κυκλοφορήσει κατά καιρούς.

Και αυτή η σταθερότητα είναι που κερδίζει κόσμο στο Debian, ότι μετά την εγκατάσταση ξεχνάς ότι το έχεις στο μηχάνημα.. Τόσο σταθερό είναι και τόσο καλά λειτουργεί..

Αν κάποιος με ρώταγε τώρα τι προτιμάω θα έλεγα Debian από πλευράς σταθερότητας και mint από πλευράς φιλικότητας στους νέους χρήστες.
Αν το κάνουν αυτό στο mint θα έχουν φτιαξει την απόλυτη διανομή..

Εγώ προσωπικά στους νέους χρήστες συνιστώ mint ανεπιφύλακτα, όμως στα μηχανήματα μου έχω και ένα Debian testing το οποίο το έχω παραμετροποιήσει όπως θέλω εγώ και που δεν συγκρίνεται στις δυνατότητες τους με κανένα από τα mint που έχω.. ( και σε αυτό θα πρέπει να είμαστε και δίκαιοι καθώς αλλιώς είναι η διανομή που μπορείς να την στήσεις απόλυτα όπως την θες εσύ και αλλιώς εκείνη που δεσμεύεται από τις ενημερώσεις που θα πάρει κάθε λίγο και από την καινούργια release που θα κάνει παρακάτω το ubuntu.. Καμία σχέση δηλαδή).
marlene
marlene
Admin
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 40
Points : 51
Ημερομηνία εγγραφής : 09/02/2010
Τόπος : Πόρτο Ράφτη, Μεσόγεια Αττικής

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Linux mint βασισμένο στο Debian Empty ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ ΣΟΟΟΟΚ ΑΠΟ ΤΗΝ MS

Δημοσίευση  giorgostriant Πεμ Απρ 01, 2010 2:56 am

Πρέπει να κινηθούμε άμεσα πιστεύω μετά από αυτό ...
http://techie-buzz.com/foss/microsoft-interested-in-buying-canonical.html
Η ακατανόμαστη θέλει να αγοράσει την Canonical και εφόσον ο ιδιοκτήτης είναι επιχειρηματίας δεν είναι καθόλου απίθανο να γίνει
Ψηφίστε όλοι πως θέλετε να προχωρήσει το Mint για να δώσουμε μια επίσημη πρόταση σαν ελληνική κοινότητα στον Clem.


Έχει επεξεργασθεί από τον/την giorgostriant στις Παρ Απρ 02, 2010 5:12 am, 1 φορά (Λόγος της επεξεργασίας : Καλό Μήνα !!!)
giorgostriant
giorgostriant
LINUX PERFECT (Mod)
LINUX PERFECT (Mod)

Αριθμός μηνυμάτων : 181
Points : 255
Ημερομηνία εγγραφής : 08/02/2010
Τόπος : serres

http://www.linuxmint-greek.totalh.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Linux mint βασισμένο στο Debian Empty Απ: Linux mint βασισμένο στο Debian

Δημοσίευση  marlene Παρ Απρ 02, 2010 4:24 pm

Παρόλο που αυτό ήταν ένα πρωταπριλιάτικο αστείο... Very Happy Very Happy και πάλι δεν ξέρω πως θα μπορούσε να πουλήσει την Canonical και να πάρει η Microsoft το Ubuntu. Δεν θα μπορούσε να το εκμεταλλευτεί εμπορικά αφού τα repositories του είναι αυτά της Debian και είναι κάτω από άδεια ΕΛ/ΛΑΚ.

Για κάθε περίπτωση πάντως εγώ είμαι υπέρ του να φύγει έτσι και αλλιώς το Mint από το Ubuntu και να πάει στεγνά στις σταθερές ή τις testing εκδόσεις της Debian..

Το να πουληθεί η Canonical κάποια στιγμή είναι ένα ενδεχόμενο, ακόμα και αν για την ώρα κάποιοι το χρησιμοποιούν αυτό ως πρωταπριλιάτικο αστείο..

Είναι ιδιωτική εταιρία και ΜΠΟΡΕΊ να πουληθεί.. και τότε δεν θα έχει καθόλου πλάκα το θέμα..
marlene
marlene
Admin
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 40
Points : 51
Ημερομηνία εγγραφής : 09/02/2010
Τόπος : Πόρτο Ράφτη, Μεσόγεια Αττικής

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Linux mint βασισμένο στο Debian Empty Linux Mint βασιζμενο στο Debian

Δημοσίευση  mintnewbie63 Δευ Ιουλ 12, 2010 12:14 am

Γεια σας και παλι, θα ηθελα να μου δωσετε και εμενα την αδεια να εκφρασω μερικες σκεψεις πανω στο επιμαχο θεμα,
α) για οσους δεν εχουν μπη στο επισημο site του Mint τωρα τελευταια, ο clem και η ομαδα του Mint εχουν αποφασιση οτι το Mint θα παραμεινη οπως ειναι, παραληλλα θα φτειαξουν μια δευτερη διανομη δοκιμων βασιζμενη στο Debian η οποια θα εξελισεται μεχρι να γινει σταθερη και θα παραμεινη και αυτη οπως θα εχει.
β) Λιγω με ενδιαφερει για το τι θα κανει ο κυριος Mαρκος με την εταιρια του γιατι εδω και χρονια χρησημοπειη το Ubuntu για να πουλησει εφαρμογες,μπλουζακια, κουπες του καφε και αλλα τετια, το Mint μπορει να βασιζεται στο Ubuntu αλλα ειναι μια εφαμιλη και ισως καλυτερη Ανεξαρτητη διανομη, αν ο κυριος Μαρκος συνεχιση στο δρομο του κερδους (δικαιωμα του) θα χασει τους μισους Ubuntu χρηστες οι οπιοι θα ανακαλυψουν και θα αγγαλιασουν το Mint, οπως εκανα και εγω για διαφορετικους λογους βεβαια.
γ) ο λογος που και οι δυο αυτες διανομες εγιναν τοσο δημοφιλες ειναι γιατι ειναι απλες, κατανοητες, ευκολοχρηστες και ακομα και dummies σαν εμενα μπορουν να τις δουλεψουν και να μαθουν το Linux, οι περισοτεροι χρηστες του Ubuntu, Linux Mint ειναι newbies με λιγες γνωσεις στα κομπιουτερ και στο Linux, αν το Mint βασιστη μονο στο Debian θα γινει πιο δυσκολο και επομενως οι newbies θα ενγκαταλειψουν το καραβι, οσο για το Debian το κατεβασα πριν ενα μηνα το Lenny, δοκιμασα να το βαλω στο desktop και δεν εμπενε με τιποτα ουτε στο optical drive δεν ηθελε να μπη, τελικα το εβαλα στο laptop εκανε τεσσερις ωρες να κανει update, το Ubuntu και το Mint κανουν εικοσι λεπτα, αυτο αποδεικνυει οτι μπορει να ειναι τελεια διανομη αλλα δεν ειναι και τοσο ευκολοχρηστο για εναν newbie.
Με βασει τα παραπανω πιστευω πως το Mint δεν εχει αναγκη να αλαξει και να γινει διαφορετικο, ισως αυτο που αποφασισαν ο clem και η ομαδα του να ειναι το καλυτερο.


mintnewbie63
mintnewbie63
Νέο Linux Μέλος
Νέο Linux Μέλος

Αριθμός μηνυμάτων : 5
Points : 9
Ημερομηνία εγγραφής : 17/06/2010
Ηλικία : 60
Τόπος : Ανω Λιοσια/Ζωφρια, Αττικης

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Linux mint βασισμένο στο Debian Empty Απ: Linux mint βασισμένο στο Debian

Δημοσίευση  terravoice Τετ Ιουλ 21, 2010 4:27 am

Ας μου επιτραπεί να πω και γω μια γνώμη σαν πολύ νέος χρήστης Linux διανομών!
Όσο καιρό δουλεύω το Mint δεν είχα προβλήματα εκτός απο λάθη που έκανα μόνος μου.
Πιστεύω οτι δουλεύει μια χαρά το Mint και όπως είναι .
Βέβαια εχθρός του καλού είναι το καλύτερο !!!
Δεν θα μείνω στις διάφορες προβλέψεις γιατί δεν μπορώ να αλάξω τα ερχόμενα
-τουλάχιστον- χωρίς κεφάλαιο , αλλά αυτό που διάβασα για σταθερότητα(Debian) θα με ενδιέφερε σε μάκρος χρόνου ως άπειρος χρήστης που είμαι !!!
Πιστεύω οτι η επικοινωνία με τον κύριο clem θα του έδινε και μια πραγματική εικόνα από την Ελλάδα.Αυτό μόνο καλό θα μπορούσε να είναι , κατά την γνώμη μου πάντα !!!
Ευχαριστώ και τα λέμε.
Λεωνίδας από Θεσσαλονίκη. Very Happy

terravoice
Linux Μέλος
Linux Μέλος

Αριθμός μηνυμάτων : 39
Points : 50
Ημερομηνία εγγραφής : 13/06/2010
Ηλικία : 49
Τόπος : Θεσσαλονίκη

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Linux mint βασισμένο στο Debian Empty Απ: Linux mint βασισμένο στο Debian

Δημοσίευση  giorgostriant Τετ Ιουλ 21, 2010 6:27 am

Διατηρώ επικοινωνία με τον Clem από τότε που έγινε αυτό το φόρουμ πάντα με την σύμφωνη γνώμη του και θα του ανακοινώσω την θέση της κοινότητας μας πάνω στο θέμα με βάση την ψηφοφορία που διεξάγεται ακόμη.
giorgostriant
giorgostriant
LINUX PERFECT (Mod)
LINUX PERFECT (Mod)

Αριθμός μηνυμάτων : 181
Points : 255
Ημερομηνία εγγραφής : 08/02/2010
Τόπος : serres

http://www.linuxmint-greek.totalh.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης