GREEK LINUX MINT FORUM
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Πρόσφατα Θέματα
» HP Photosmart C3180 πως σκαναρει?
S.O.S. Πρόβλημα με εξωτερικό σκληρό δίσκο!!! EmptyΔευ Αυγ 30, 2010 10:36 am από sdim

» ΣΗΜΑΝΤΙΚΗ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ ΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΜΕΤΑΦΕΡΘΗΚΕ
S.O.S. Πρόβλημα με εξωτερικό σκληρό δίσκο!!! EmptyΔευ Αυγ 30, 2010 9:10 am από giorgostriant

» ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΤΟΝ ΕΛΕΓΧΟ ΤΟΥ ΔΙΣΚΟΥ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΕΚΚΙΝΗΣΗ
S.O.S. Πρόβλημα με εξωτερικό σκληρό δίσκο!!! EmptyΔευ Αυγ 30, 2010 1:52 am από giorgostriant

» Μεταφορά του φόρουμ...!!!
S.O.S. Πρόβλημα με εξωτερικό σκληρό δίσκο!!! EmptyΚυρ Αυγ 29, 2010 11:35 am από giorgostriant

» denuparxei.info Ανανεωμένος διαδυκτιακός πολυχώρος...!!!
S.O.S. Πρόβλημα με εξωτερικό σκληρό δίσκο!!! EmptyΚυρ Αυγ 29, 2010 9:02 am από per

» Έχασα τα εικονίδια ελέγχου,,,,
S.O.S. Πρόβλημα με εξωτερικό σκληρό δίσκο!!! EmptyΣαβ Αυγ 28, 2010 8:41 am από gvhools

» AVIAddXSub-Δεν ανοιγει με το Wine αν βρισκεται στο partition του Mint
S.O.S. Πρόβλημα με εξωτερικό σκληρό δίσκο!!! EmptyΠαρ Αυγ 27, 2010 11:08 am από versys650gr

» πάνελ (panel)
S.O.S. Πρόβλημα με εξωτερικό σκληρό δίσκο!!! EmptyΠαρ Αυγ 27, 2010 9:46 am από Constantinos

» Προβλημα με τον grub
S.O.S. Πρόβλημα με εξωτερικό σκληρό δίσκο!!! EmptyΠεμ Αυγ 26, 2010 6:00 pm από sdim

Ψηφοφορία

Ψηφοφορία για την πορεία και εξέληξη του LINUX MINT

S.O.S. Πρόβλημα με εξωτερικό σκληρό δίσκο!!! I_vote_lcap26%S.O.S. Πρόβλημα με εξωτερικό σκληρό δίσκο!!! I_vote_rcap 26% [ 50 ]
S.O.S. Πρόβλημα με εξωτερικό σκληρό δίσκο!!! I_vote_lcap46%S.O.S. Πρόβλημα με εξωτερικό σκληρό δίσκο!!! I_vote_rcap 46% [ 90 ]
S.O.S. Πρόβλημα με εξωτερικό σκληρό δίσκο!!! I_vote_lcap29%S.O.S. Πρόβλημα με εξωτερικό σκληρό δίσκο!!! I_vote_rcap 29% [ 56 ]

Σύνολο Ψήφων : 196

official forum
 forum
Κοινωνική Δικτύωση

Κοινωνική Δικτύωση reddit      

Bookmark and share the address of linux mint forum on your social bookmarking website

Επισημάνετε και μοιραστείτε την διεύθυνση του GREEK LINUX MINT FORUM στην σελίδα κοινωνικής δικτύωσης σας

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση


S.O.S. Πρόβλημα με εξωτερικό σκληρό δίσκο!!!

2 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

S.O.S. Πρόβλημα με εξωτερικό σκληρό δίσκο!!! Empty S.O.S. Πρόβλημα με εξωτερικό σκληρό δίσκο!!!

Δημοσίευση  woodstock69 Πεμ Ιουλ 08, 2010 12:24 pm

Λοιπόν παιδιά. Συγνώμη για το Off Topic, (αν θεωρείται τέτοιο) αλλά
1ον Δε βρίσκω άλλο πιο κατάλληλο χώρο εδώ
2ον Ουσιαστικά ζητάω κάποια λύση που ίσως να μπορούσε να έρθει από τα Linux
,
οπότε δεν είναι και τόσο άσχετο το θέμα.

Λοιπόν.
Έχω έναν εξωτερικό σκληρό δίσκο ενός φίλου μου, ο οποίος αντιμετώπιζε το εξής πρόβλημα.
Όταν έσβηνε αρχεία από τον σκληρό αυτό, δεν τα έβλεπε μεν, δεν ανακτούσε τον αντίστοιχο
ελεύθερο χώρο ο δίσκος δε...!!! Είναι κάτι που το έχω παρατηρήσει και σε μένα κάποιες φορές...
Ο τρόπος που χρησιμοποιούσε για να μην συμβαίνει αυτό, ήταν ο εξής.
Έκανε αποκοπή των δεδομένων που ήθελε να σβήσει από τον εξωτερικό, στον δίσκο του λάπτοπ του
και από εκεί τα διέγραφε κανονικά!
Το θέμα είναι ότι μέχρι να καταλήξει στη λύση αυτή, είχε ήδη πάνω από 200 GB, "χαμένα"!!!
Του πρότεινα λοιπόν να τον φέρει σε μένα, (αυτός δεν ασχολείται με τεχνικά θέματα)
και να χωρίσω τον δίσκο σε δύο μέρη.
Είχε ελεύθερο, αρκετά λιγότερο από τον μισό αξιοποιήσιμο χώρο, (περίπου 510 GB).
Θα δημιουργούσα ένα νέο partition μ' αυτό τον χώρο και στη συνέχεια θα αντέγραφα τα δεδομένα που είχε, σ' αυτό.
Ο σκοπός μου ήταν να κάνω format στο πρώτο partition για να στρώσει και να επανέλθει ο σωστός ελεύθερος χώρος στον σκληρό του. Στη συνέχεια, θα έκανα resize το νέο partition που θα είχε πλέων τα δεδομένα του,
ώστε να έχει ένα μεγάλο partition όπως πριν.
Έφτιαξα λοιπόν το partition και άρχισα να μεταφέρω πράγματα από το "προβληματικό" σε αυτό.

Όπως είπα, το νέο αυτό partition (O:) ήταν 510 GB, (αυτή που είχα ελεύθερα στην αρχή).
Αυτά όμως δεν αρκούσαν για να περάσω εκεί όλα τα δεδομένα που είχε στο αρχικό partition (I:).
Το καλό όμως είναι ότι μετά το partition που έφτιαξα, επανήλθε κάποιος επιπλέον ελεύθερος χώρος στο αρχικό partition.
Σ' αυτό το σημείο, είχα ήδη περάσει αρκετά δεδομένα στο νέο partition.
Είπα λοιπόν να κάνω resize το νέο partition ώστε να χωράει όλα τα δεδομένα του αρχικού.
Το πρόγραμμα που χρησιμοποιώ γι' αυτές τις περιπτώσεις, είναι το Acronis Disk Director Suite 10.
Πάντα με επιτυχία και χωρίς να χάσω ποτέ δεδομένα από κάποιο partition, όταν επέλεγα να κάνω resize.

Εδώ βλέπετε πως φαίνονται οι σκληροί μου δίσκοι μέσα από το Disk Director.
S.O.S. Πρόβλημα με εξωτερικό σκληρό δίσκο!!! Ka0osg

Ο συνολικός χώρος του εξωτερικού σκληρού όπως βλέπεται, είναι 1.365 GB,
αφού ως γνωστών, τα υπόλοιπα, (μέχρι το 1.5 TB), δεσμεύονται για την αποκατάσταση χαλασμένων block, όταν χρειασθεί...

Διαίρεσα λοιπόν τα 1.365 GB δια 2 και μου βγήκε 682 GB περίπου.
Τόσο επέλεξα να κάνω resize το πρώτο partition και στη συνέχεια,
τον ελεύθερο χώρο τον πρόσθεσα στο καινούργιο.

Το πρόβλημα είναι ότι από τη στιγμή που ολοκληρώθηκε αυτή η διαδικασία, δεν αναγνωρίζεται σωστά το partition.
Για την ακρίβεια, τώρα ποια, όταν συνδέω τον εξωτερικό σκληρό, που βγάζει αυτό το μήνυμα:

S.O.S. Πρόβλημα με εξωτερικό σκληρό δίσκο!!! 1128ima

...εννοείται πατάω άκυρο

Και όταν πάω να ανοίξω τον σκληρό, μου βγάζει αυτό:

S.O.S. Πρόβλημα με εξωτερικό σκληρό δίσκο!!! 2a8f152

Και τα δύο αυτά μηνύματα, μου είναι οικεία! Δύο φορές στο παρελθών, τα έχω ξαναδεί.
Την πρώτη, είχε βαρέσει κεφαλή ο σκληρός και τον αντικατέστησα και την δεύτερη,
έκανα restore όλα τα αρχεία σε άλλο σκληρό, του έκανα format και από τότε, δουλεύει μια χαρά.

Αυτή τη στιγμή χρησιμοποιώ το πρόγραμμα που με είχε βγάλει ασπροπρώσοπο τη δεύτερη φορά. Το Get Data Back.

Αυτό θα κάνει αρκετές ώρες για να σκανάρει το partition, οπότε θα ήθελα τη γνώμη σας,
για την περίπτωση που δεν μπορέσω να ανακτήσω τα δεδομένα μ' αυτό τον τρόπο.

Ίσως με τη χρήση ενός εκ των Live DVD Linux Mint 9 (Gnome ή KDE RC) που έχω, να μπορώ να κάνω κάτι...
Πάντως, πριν ξεκινήσω τη διαδικασία restore με το Get Data Back, δοκίμασα το Linux Mint 9 (Gnome)
μήπως το δει αλλά δυστυχώς, είδε μόνο το πρώτο partition που ούτως ή άλλως το βλέπω κανονικά και στα Windows 7.

Κάθε πρόταση ευπρόσδεκτη, καθώς επίσης, ευπρόσδεκτη και η λύση στο μυστήριο...
Γιατί συμβαίνει αυτό με τους σκληρούς δίσκους; Όπως είπα και ποιο πάνω,
το έχω παρατηρήσει κι εγώ αυτό, (να μου κλέβει ελεύθερο χώρο το σύστημα).
Προσωπικά όταν θέλω να διαγράψω κάτι, το κάνω πρώτα απλή διαγραφή στον κάδο των Windows
και στη συνέχεια Delete τον κάδο με δεξί κλικ και TuneUp Shredder, (ένα από τα εργαλεία του γνωστού TuneUp Utilities).

Τώρα βέβαια μιλάω σε Linuxάδες για προβλήματα που προφανώς προκύπτουν απ' τον κόσμο των Windows αλλά ελπίζω στην κατανόησή σας. Ελπίζω να μην έγινα πολύ κουραστικός αλλά ήθελα να γίνω όσο πιο κατανοητός μπορούσα.

Ευχαριστώ όσους τυχών διαθέσουν κάποιο από τον χρόνο τους για να μου απαντήσουν.


Έχει επεξεργασθεί από τον/την woodstock69 στις Πεμ Ιουλ 15, 2010 8:15 am, 1 φορά
woodstock69
woodstock69
Νέο Linux Μέλος
Νέο Linux Μέλος

Αριθμός μηνυμάτων : 9
Points : 15
Ημερομηνία εγγραφής : 05/07/2010
Τόπος : Αθήνα/Ελλάδα

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

S.O.S. Πρόβλημα με εξωτερικό σκληρό δίσκο!!! Empty Απ: S.O.S. Πρόβλημα με εξωτερικό σκληρό δίσκο!!!

Δημοσίευση  sdim Πεμ Ιουλ 08, 2010 3:10 pm

1ον:
Προτείνω το System Rescue CD ως την πιο "επαγγελματική" λύση στη διάσωση αρχείων και γενικά στο handling δίσκων.
Υπάρχει και το GParted Live,βέβαια.Με το Live CD του Mint,έχω σώσει πράγματα,αλλά εδώ χρειάζεται κάτι πιο δραστικό.
2ον:
Είμαι κάθε άλλο παρά ειδικός,αλλά ξέρω πως όταν συμβεί κάτι τέτοιο,κάτι δεν έχει κάτσει καλά με το φορμάρισμα/partitioning του δίσκου.
Προτείνω να διασώσεις τα αρχεία σε άλλο δίσκο (αν μπορεί να βρεθεί) και μετά ολικό φορμάρισμα του δίσκου.Αυτό,βέβαια,που σε νιάζει πρωταρχικά είναι να "δεις" το χαμένο δίσκο.
Πάντως,είτε με Windows είτε με Linux,τα αρχεία που διαγράφω φεύγουν κανονικά.
Αν θυμάμαι καλά,ίσως το Linux να φτιάχνει κι ένα δικό του κάδο ανακύκλωσης εντός του εξωτερικού σκληρού,και ρωτάει κάποιες στιγμές για να τον αδειάσει.

Ίσως δεν βοήθησα και πολύ,αλλά έτσι θα προσπαθούσα.
Όσον αφορά partitioning και γενικά εργασίες με δίσκους,χρησιμοποιώ το Easeus Partition Manager στα Windows,και το GParted στο Linux.
Δεν έκανα ποτέ partition σε εξωτερικό,καθώς έχω ακούσει διάφορα από άλλες αναφορές.
Πάντως,googlaρισε μήπως κι υπάρχει κάτι άλλο που μπορεί να γίνει (φτιάξιμο δίσκου χωρίς απώλεια περιεχομένου).
sdim
sdim
Linux Master
Linux Master

Αριθμός μηνυμάτων : 212
Points : 253
Ημερομηνία εγγραφής : 10/02/2010
Ηλικία : 55
Τόπος : Αθήνα

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

S.O.S. Πρόβλημα με εξωτερικό σκληρό δίσκο!!! Empty Απ: S.O.S. Πρόβλημα με εξωτερικό σκληρό δίσκο!!!

Δημοσίευση  woodstock69 Παρ Ιουλ 09, 2010 6:27 am

Δυστυχώς, μέχρι στιγμής δε βρίσκω τα σωστά αρχεία με το Get Data Back.
Όταν πάω να ανοίξω ενδεικτικά κάποιο αρχείο, μου ανοίγει κάτι άσχετο.
(π.χ. άλλο βίντεο από αυτό που λέει η ονομασία του αρχείου!!!)
Δεν έχω εξαντλήσει όμως τις πιθανότητες με αυτό το πρόγραμμα.
(όποιος το έχει χρησιμοποιήσει, καταλαβαίνει...)

Δεν έχω, παρά να σε ευχαριστήσω πολύ sdim, για τις προτάσεις σου.
Έχω δοκιμάσει αρκετά προγράμματα στο παρελθόν αλλά μόνο για Windows.
Ίσως η λύση όμως να έρθει από τα εργαλεία των Linux... Θα δείξει.
Για ότι νεότερο, θα ενημερώσω εδώ.

sdim έγραψε:...Είμαι κάθε άλλο παρά ειδικός,αλλά ξέρω πως όταν συμβεί κάτι τέτοιο,κάτι δεν έχει κάτσει καλά με το φορμάρισμα/partitioning του δίσκου.
Εγώ πάλι, (χωρίς να είμαι ειδικός επίσης), έχω την εντύπωση ότι αυτό το πρόβλημα με τον χαμένο χώρο έχει να κάνει με το ntfs σύστημα της Microsoft. Δε θυμάμαι να είχα τέτοιο πρόβλημα σε σύστημα αρχείων fat 32 για παράδειγμα.
Επίσης, ο εξωτερικός σκληρός για τον οποίο μιλάμε, είναι όπως τον πήρε από το μαγαζί.
Δεν έχει δημιουργήσει ποτέ ή μεταβάλλει κάποιο partition ώστε να μην έχει "καθίσει" κάτι καλά όπως λες.
Δεν ξέρω. Είναι λίγο μυστήριο το όλο θέμα. Αυτό που με νοιάζει άμεσα, είναι να ανακτήσω τα χαμένα δεδομένα,
γιατί αισθάνομαι ότι έχω πάρει κάποιον στο λαιμό μου και δε μου αρέσει αυτό.
Κι ας ξέρω ότι δεν πειραματίστηκα μαζί του, αφού ότι έκανα, το έχω κάνει με επιτυχία στο παρελθόν.
Στα PC βέβαια, δεν υπάρχουν... "σταθερές" No
woodstock69
woodstock69
Νέο Linux Μέλος
Νέο Linux Μέλος

Αριθμός μηνυμάτων : 9
Points : 15
Ημερομηνία εγγραφής : 05/07/2010
Τόπος : Αθήνα/Ελλάδα

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

S.O.S. Πρόβλημα με εξωτερικό σκληρό δίσκο!!! Empty Απ: S.O.S. Πρόβλημα με εξωτερικό σκληρό δίσκο!!!

Δημοσίευση  sdim Παρ Ιουλ 09, 2010 9:27 am

Προσπάθησες να τον βοηθήσεις,οπότε δεν πιστεύω να παρεξηγηθεί η αγαθή σου πρόθεση,παρ' όλο που καταλαβαίνω τι λες (κι εγώ έχω αναλάβει να φτιάξω κατά καιρούς πράγματα σε υπολογιστές φίλων).
Σιγά-σιγά θα έφτανε σε σημείο να του έχει φύγει όλος ο υποτιθέμενος κενός χώρος,σε κάτι που δεν θα καταλάβαινε πώς γίνεται. Neutral
sdim
sdim
Linux Master
Linux Master

Αριθμός μηνυμάτων : 212
Points : 253
Ημερομηνία εγγραφής : 10/02/2010
Ηλικία : 55
Τόπος : Αθήνα

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

S.O.S. Πρόβλημα με εξωτερικό σκληρό δίσκο!!! Empty Απ: S.O.S. Πρόβλημα με εξωτερικό σκληρό δίσκο!!!

Δημοσίευση  woodstock69 Πεμ Ιουλ 15, 2010 8:10 am

Επειδή αμέλησα, (αν και το είχα στο μυαλό μου), να ενημερώσω...
Τέλος καλό όλα καλά με τον εξωτερικό σκληρό.
Τελικά κατάφερα να επανακτήσω ΟΛΑ τα αρχεία του "χαμένου" partition με το GetDataBack που σας έλεγα...
Απλά έπρεπε να δοκιμάσω όλες τις "εκδοχές καταλόγων", (ελπίζω να το διατυπώνω σωστά), μέχρι να βρω τη σωστή.
Μόνο μία εκδοχή ήταν η σωστή και ήταν η πρότελευταία που δοκίμασα! (γι' αυτό και με ταλαιπώρησε λίγο).
Μάλιστα για να δοκιμάσω τις 3 πρώτες εκδοχές, (επειδή για κάποιο λόγο δεν γύρναγε πίσω το πρόγραμμα),
χρειάστηκε να περιμένω πάνω από 8 ώρες κάθε φορά, για να σκανάρει εκ νέου το partition που ήθελα...!!! (510 GB)
Ευτυχώς "ξεκόλλησε" μετά και χωρίς ιδιαίτερο κόπο, μπόρεσα να ελέγξω και τις υπόλοιπες...
Να πω εδώ ότι σε όλες τις λάθος εκδοχές, όταν επανέφερες κάτι, αυτό ή δεν άνοιγε καθόλου ή ήταν κάτι άσχετο από αυτό που έδειχνε!!!

Δυστυχώς, δε βρίσκω την εικόνα που είχα κάνει capture για να δείτε τι ακριβώς εννοώ, όταν μιλάω για "εκδοχές καταλόγων".
Τέλος, δεν είχα το χρόνο να δοκιμάσω αυτά που μου πρότεινε ο sdim.
Αν ήταν δικός μου ο σκληρός, δε θα είχα πρόβλημα χρόνου και θα ήταν μια καλή ευκαιρία για δοκιμές.
woodstock69
woodstock69
Νέο Linux Μέλος
Νέο Linux Μέλος

Αριθμός μηνυμάτων : 9
Points : 15
Ημερομηνία εγγραφής : 05/07/2010
Τόπος : Αθήνα/Ελλάδα

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης