GREEK LINUX MINT FORUM
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Πρόσφατα Θέματα
» HP Photosmart C3180 πως σκαναρει?
ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΚΗ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ EmptyΔευ Αυγ 30, 2010 10:36 am από sdim

» ΣΗΜΑΝΤΙΚΗ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ ΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΜΕΤΑΦΕΡΘΗΚΕ
ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΚΗ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ EmptyΔευ Αυγ 30, 2010 9:10 am από giorgostriant

» ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΤΟΝ ΕΛΕΓΧΟ ΤΟΥ ΔΙΣΚΟΥ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΕΚΚΙΝΗΣΗ
ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΚΗ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ EmptyΔευ Αυγ 30, 2010 1:52 am από giorgostriant

» Μεταφορά του φόρουμ...!!!
ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΚΗ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ EmptyΚυρ Αυγ 29, 2010 11:35 am από giorgostriant

» denuparxei.info Ανανεωμένος διαδυκτιακός πολυχώρος...!!!
ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΚΗ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ EmptyΚυρ Αυγ 29, 2010 9:02 am από per

» Έχασα τα εικονίδια ελέγχου,,,,
ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΚΗ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ EmptyΣαβ Αυγ 28, 2010 8:41 am από gvhools

» AVIAddXSub-Δεν ανοιγει με το Wine αν βρισκεται στο partition του Mint
ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΚΗ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ EmptyΠαρ Αυγ 27, 2010 11:08 am από versys650gr

» πάνελ (panel)
ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΚΗ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ EmptyΠαρ Αυγ 27, 2010 9:46 am από Constantinos

» Προβλημα με τον grub
ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΚΗ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ EmptyΠεμ Αυγ 26, 2010 6:00 pm από sdim

Ψηφοφορία

Ψηφοφορία για την πορεία και εξέληξη του LINUX MINT

ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΚΗ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ I_vote_lcap26%ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΚΗ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ I_vote_rcap 26% [ 50 ]
ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΚΗ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ I_vote_lcap46%ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΚΗ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ I_vote_rcap 46% [ 90 ]
ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΚΗ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ I_vote_lcap29%ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΚΗ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ I_vote_rcap 29% [ 56 ]

Σύνολο Ψήφων : 196

official forum
 forum
Κοινωνική Δικτύωση

Κοινωνική Δικτύωση reddit      

Bookmark and share the address of linux mint forum on your social bookmarking website

Επισημάνετε και μοιραστείτε την διεύθυνση του GREEK LINUX MINT FORUM στην σελίδα κοινωνικής δικτύωσης σας

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση


ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΚΗ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ

+2
asymmetros
DrossTheBoss
6 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΚΗ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ Empty ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΚΗ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ

Δημοσίευση  DrossTheBoss Κυρ Αυγ 22, 2010 9:10 am

Καλησπερα σε ολους,πρωτες μου επαφες με linux και κανω τα λαθη μου.Ας μπω στο θεμα.Εχω εγκαταστησει το mint 9 σε usb flash 8GB.Λογω κολληματων(οταν κανω 2-3 εργασιες ταυτοχρονα π.χ. τορεντ,ιντερνετ ραδιο,και απλη περιηγηση σε σελιδες κολλανε ολα μαζι ειδικα ο firefox αργει πολυ να ανοιξει σελιδα και κολλαει και η μουσικη,ειδικα οταν ειχα κατεβασει ενα αρχειο 1,5gb στην επιφανεια εργασιας παραγινε το κακο) υπεθεσα οτι φταιει το usb και θα ηταν καλυτερα να το κανω εγκατασταση σε μεγαλυτερο χωρο.Εχω ενα laptop Acer Aspire 5920g με ενα κεντρικο δισκο 250gb και χωρισμενο σton C (εκει εχω τα windows vista και δεν θελω να τον πειραξω) και στον D οπου εβαζα διαφορα αρχεια,τα εσβησα ολα και εχω 107 gb διαθεσιμα.Πηγα λοιπον να κανω εγκατασταση στον D θελωντας να διαθεσω 60gb στο mint.Νομιζα οτι θα ηταν απλο οπως και με το usb,αλλα δεν τα καταφερα σωστα και δεν εκανα ολοκληρωμενη εγκατασταση.Τα 60gb δεν φαινονται οταν μπαινω με windows,να και μια φωτο:ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΚΗ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ 71157570

Οταν μπαινω με mint ειτε το usb μου ειτε με το live cd εμφανιζεται ως file system:ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΚΗ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ 37732700



ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΚΗ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ 65634656

Πηγα να κανω παλι εγκατασταση,και εμφανιζεται ετσι:ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΚΗ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ Screenshot1ye

Πλεον θελω να το κανω σωστα η να επιδιορθωσω τα 60gb και να ειναι οπως πριν δηλ.ο D να ειναι 107gb.Σας κουρασα λιγο αλλα εχω σοβαρο προβλημα και θελω την βοηθεια σας.Ευχαριστω
DrossTheBoss
DrossTheBoss
Linux Μέλος
Linux Μέλος

Αριθμός μηνυμάτων : 29
Points : 31
Ημερομηνία εγγραφής : 20/08/2010

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΚΗ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ Empty Απ: ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΚΗ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ

Δημοσίευση  asymmetros Κυρ Αυγ 22, 2010 12:37 pm

Καλησπέρα φίλε,
να πω καταρχάς ότι linux χρησιμοποιώ εδώ και 3 μήνες οπότε λογικά δεν μπορώ να απαντήσω σε όλα. Για να ηρεμήσεις πρώτα, δεν έχει δημιουργηθεί κάποιο πρόβλημα στο pc σου εφόσον εννοείται δεν πείραξες τκομμάτι των windows. Δεύτερον, το ότι από τα windows δε βλέπεις το linux είναι κάτι που ισχύει γενικά. Το αντίστροφο, δεν ισχύει. Μπορείς από linux να βλέπεις αρχεία των windows, να ακούς πχ μουσικη που εχεις στην "αλλη πλευρα", να βλεπεις φωτογραφιες κλπ.. Αυτο λοιπον να το λαβεις υποψιν σου για την οργανωση του δισκου σου.
Τωρα, έχω την εντύπωση ότι θα χρειαστεί να ξαναεγκαταστησεις το Mint. Βλέπω πχ από το διάγραμμά σου ότι το έχεις διαμορφώσεις ως ntfs ενώ το προτεινόμενο format είναι το ext4. Θα χρειαστείς επίσης και μια swap partition, το πολύ διπλάσια της μνήμης που διαθέτεις και το άθροισμα μνήμης και swap να μην υπερβαίνει τα 4gb.
Αν αυτά σού φαίνονται κινέζικα, κάνε το εξής απλό: bootarise με το live cd, άνοιξε το terminal και χτύπα
sudo gparted.
Θα δεις ένα γράφημα, σαν αυτό που ανέβασες. Μπορείς να παίξεις λίγο εκεί, δοκιμάζοντας τα παραπάνω, για να μπεις στο πνεύμα. Μέχρι να πατήσεις από εκεί το κουμπί apply, το σύστημά σου μένει ανέπαφο.

Το πρώτο λοιπόν βήμα, είναι να σχεδιάσεις τις διαμερίσεις. Μετά, η εγκατάσταση είναι δέκα-δεκαπέντε λεπτά.
Για να μη σε ζαλίζω ίσως με πάρα πολλά, θα πρότεινα να επανέλθεις με ό,τι ερωτήσεις θέλεις, βήμα-βήμα.

Για να καταλάβεις, εγω στην αρχή από την τρομάρα μου και τη θολούρα μου έκανα το εύκολο, το mint σε όλο το δίσκο και τώρα, αφού το ξαναεγκατέστησα καλυτερα, πήρα το κολάι και το ξαναπερνάω όποτε θέλω για πλάκα.

asymmetros
Νέο Linux Μέλος
Νέο Linux Μέλος

Αριθμός μηνυμάτων : 8
Points : 10
Ημερομηνία εγγραφής : 05/08/2010
Ηλικία : 49
Τόπος : Αθήνα

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΚΗ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ Empty Απ: ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΚΗ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ

Δημοσίευση  asymmetros Κυρ Αυγ 22, 2010 12:43 pm

Απλώς επειδή είναι εντός θέματος, να παραθέσω και το αγαπημένο μου tutorial επί του θέματος:


http://forums.linuxmint.com/viewtopic.php?f=90&t=11872&hilit=considerations+before+install

asymmetros
Νέο Linux Μέλος
Νέο Linux Μέλος

Αριθμός μηνυμάτων : 8
Points : 10
Ημερομηνία εγγραφής : 05/08/2010
Ηλικία : 49
Τόπος : Αθήνα

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΚΗ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ Empty Απ: ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΚΗ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ

Δημοσίευση  vassilianna Κυρ Αυγ 22, 2010 1:16 pm

όπως λέει και ο ασύμετρος, sudo gparted. Χρειάζεται να μορφοποιήσεις (format) το διαμέρισμα (partition) D.
Ανοίγεις το gparted από το livecd. Εν συνεχεία κάνεις unmount στο partition που επιθυμείς και το φορμάρεις σε ext3 ή ext4. Θα χρειαστείς επίσης κάποιο χώρο swap. Φορμάρεις σε linux-swap
vassilianna
vassilianna
Linux Master
Linux Master

Αριθμός μηνυμάτων : 175
Points : 216
Ημερομηνία εγγραφής : 18/05/2010
Ηλικία : 34
Τόπος : στο άπειρο (και ακόμα παραπέρα)

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΚΗ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ Empty Απ: ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΚΗ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ

Δημοσίευση  Constantinos Κυρ Αυγ 22, 2010 2:55 pm

Xoντρικα στο Linux ολα ειναι αρχεια οποτε καλα στο δειχνει.

Προχωρα παλι σ'ε γκατασταση, καμια φορα δε γινεται καλα. Μηχανηματα ειναι.
Και προφανως επεσες στη περιπτωση.
Κανε μια καθαρη εγκατασταση.
Για τα υπολοιπα τα κολληυματα ποτε αρχιζουν? Οταν ανοιγει ο ff?
Κολλαει γενικα το συστημα?
Δοκιμασες και αλλο browser? (π.χ Chromium?)
Constantinos
Constantinos
LINUX PERFECT (Mod)
LINUX PERFECT (Mod)

Αριθμός μηνυμάτων : 42
Points : 67
Ημερομηνία εγγραφής : 11/02/2010
Τόπος : Στο παγκακι

http://yaglb.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΚΗ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ Empty Απ: ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΚΗ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ

Δημοσίευση  DrossTheBoss Κυρ Αυγ 22, 2010 4:58 pm

Καταρχην πριν ξανααρχισω να δοκιμαζω διαφορα,μια ερωτηση.Eιναι σωστο αυτο που παω να κανω?δηλ.την εγκατασταση στον D,και δευτερον με τα 60gb θα λειτουργω σωστα?γιατι με το φλασακι...τρωει φλασακια συχνα και δεν παλευεται.Costantine τι εννοεις καθαρη εγκατασταση?Κολληματα αρχιζουν μετα απο 15-20 λεπτα που ανοιγω το mint και σε διαφορες φασεις.Εχω παρατηρησει διαφορα,καποιες φορες μετα απο εγκατασταση καποιων προγραμματων,κανω restart και μετα ανοιγει μαυρη οθονη(περιμενω κανα τεταρτο με κλειστο λαπτοπ για να ανοιξει σωστα),επισης κολλαει το ρολοι πολυ συχνα,καποιες φορες μου σκουραινει την οθονη και δεν ξερω γιατι(ειτε επανερχεται αμεσως ειτε μετα απο restart).Firefox δεν αλλαζω με τιποτα λογω προσθετων.
DrossTheBoss
DrossTheBoss
Linux Μέλος
Linux Μέλος

Αριθμός μηνυμάτων : 29
Points : 31
Ημερομηνία εγγραφής : 20/08/2010

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΚΗ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ Empty Απ: ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΚΗ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ

Δημοσίευση  sdim Κυρ Αυγ 22, 2010 5:41 pm

Ο asymmetros και η vassilianna είπαν ακριβώς αυτά που θα έλεγα κι εγώ.
Δεν είμαι και τόσο fan της εγκατάστασης οποιασδήποτε διανομής (πλην Puppy 4.3.1 που το έχω δουλέψει σε φλασάκι),καθότι κάτι παίζεται με την υφή του ως σκληρού δίσκου-ίσως δεν είναι επακριβώς φτιαγμένο για κάτι τέτοιο (αλλά δεν είμαι ειδήμων επί του θέματος,οπότε...).
Όσον αφορά τα υπόλοιπα,ναι,είναι μια χαρά τα 60 GB που παραχώρησες στο Mint,αλλά πρώτα πάιξε με το GParted και κάνε την κατάτμηση για το Mint είτε ext3 είτε ext4 (το 2ο προτείνω).
Αν την κατάτμηση την έχεις mounted,κάνε την unmount,πρώτα.
Μετά,με το live CD κάνε πάλι εγκατάσταση (θα του πεις να το κάνει στην κατάτμηση αυτή,εννοείται) και άσε όλες τις ρυθμίσεις default. Θα τα αναλάβει αυτό,όλα.Έτσι θα έχεις το dual boot σου,και θα είσαι ΟΚ.

Υ.Γ. Και βέβαια δεν μπορείς να "δεις" Linux partition από Windows.Υπήρχε παλιότερα μια εφαρμογή για Windows που άφηνε να δεις Linux κατατμήσεις,αλλά σε ext2,αν θυμάμαι καλά.
sdim
sdim
Linux Master
Linux Master

Αριθμός μηνυμάτων : 212
Points : 253
Ημερομηνία εγγραφής : 10/02/2010
Ηλικία : 55
Τόπος : Αθήνα

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΚΗ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ Empty Απ: ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΚΗ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ

Δημοσίευση  giorgostriant Δευ Αυγ 23, 2010 5:42 am

Να προτείνω κάτι πιο απλό από την χρήση του gparted μιας και το mint δίνει την δυνατότητα να γίνουνε όλες οι κατατμήσεις μέσω της εγκατάστασης...

ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΚΗ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ Screenshot1ye

Όπως είσαι σε αυτό το στάδιο της εγκατάστασης επιλέγεις το partition των 60gb και πατάς Τροποποίηση... Εκέι τα αφήνεις όλα όπως είναι και αλλάζεις μόνο την κατάτμηση σε ext4 και στο τελευταίο κουτάκι που δηλώνεις mount point βάζεις / και είσαι έτοιμος...!!! Very Happy Very Happy
giorgostriant
giorgostriant
LINUX PERFECT (Mod)
LINUX PERFECT (Mod)

Αριθμός μηνυμάτων : 181
Points : 255
Ημερομηνία εγγραφής : 08/02/2010
Τόπος : serres

http://www.linuxmint-greek.totalh.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΚΗ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ Empty Απ: ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΚΗ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ

Δημοσίευση  DrossTheBoss Δευ Αυγ 23, 2010 8:22 am

Δυστυχως δεν σε προλαβα giorgostriant,ασχοληθηκα λιγο με το gparted και τα αποκανα...εκανα κατα λαθος φορματ σε ολο το δισκο.Πανε τα παραθυρα...χαχαχα.Ευτυχως αρχεια και firefox ειμαι καλυμενος οποτε δεν κλαιω τωρα.Και μαλλον θα με βλεπετε συχνα στο φορουμ,μιας και τωρα δεν γινεται αλλιως συνεχιζω με mint.Σας ευχαριστω ολους για την βοηθεια σας,οτι απορια εχω θα ψαξω στα αντιστοιχα θεματα του φορουμ.
DrossTheBoss
DrossTheBoss
Linux Μέλος
Linux Μέλος

Αριθμός μηνυμάτων : 29
Points : 31
Ημερομηνία εγγραφής : 20/08/2010

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΚΗ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ Empty Απ: ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΚΗ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ

Δημοσίευση  vassilianna Δευ Αυγ 23, 2010 8:45 am

don't worry, θα τα μάθεις γρήγορα, είναι φτιαγμένα για αυτό Smile άσε που θα μάθεις περισσότερα για τον υπολογιστή σου και θα εξοικειωθείς με αυτόν καλύτερα απ'ότι με τα windows.
vassilianna
vassilianna
Linux Master
Linux Master

Αριθμός μηνυμάτων : 175
Points : 216
Ημερομηνία εγγραφής : 18/05/2010
Ηλικία : 34
Τόπος : στο άπειρο (και ακόμα παραπέρα)

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΚΗ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ Empty Απ: ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΚΗ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ

Δημοσίευση  DrossTheBoss Δευ Αυγ 23, 2010 9:05 am

Το θεμα vassilianna ειναι οτι ειμαι σαν χαμενος λιγο με τα λινουξ,ειχα μαθει αλλιως και απλα πειραματιζομουν.Δεν πειραζει τωρα εγινε, θα πρεπει να ψαχτω οπως και με τα windows.Καθε εμποδιο για καλο λενε...χαχαχαχα
DrossTheBoss
DrossTheBoss
Linux Μέλος
Linux Μέλος

Αριθμός μηνυμάτων : 29
Points : 31
Ημερομηνία εγγραφής : 20/08/2010

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΚΗ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ Empty Απ: ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΚΗ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ

Δημοσίευση  sdim Δευ Αυγ 23, 2010 5:34 pm

Κάθε εμπόδιο για καλό...
Αν δεν θες τα Windows για κάποιον άλλο λόγο όπως εγώ (υποτιτλισμός / παιχνίδια) τότε αυτό είναι για να μείνεις στο Mint.Όπως είπαν κι οι προλαλήσαντες,όλα όσα θέλεις,θα τα βρεις στο Linux.


Έχει επεξεργασθεί από τον/την sdim στις Τετ Αυγ 25, 2010 3:59 am, 2 φορές συνολικά
sdim
sdim
Linux Master
Linux Master

Αριθμός μηνυμάτων : 212
Points : 253
Ημερομηνία εγγραφής : 10/02/2010
Ηλικία : 55
Τόπος : Αθήνα

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΚΗ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ Empty Απ: ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΚΗ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ

Δημοσίευση  giorgostriant Τετ Αυγ 25, 2010 3:16 am

Προσωπικά πιστεύω πως είναι καλύτερα που είσαι μόνο με mint γιατί αυτό θα σε κάνει να τα μάθεις πιο γρήγορα και να ασχοληθείς πιο πολύ και με μεγαλύτερο πάθος...!!!
giorgostriant
giorgostriant
LINUX PERFECT (Mod)
LINUX PERFECT (Mod)

Αριθμός μηνυμάτων : 181
Points : 255
Ημερομηνία εγγραφής : 08/02/2010
Τόπος : serres

http://www.linuxmint-greek.totalh.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης