GREEK LINUX MINT FORUM
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Πρόσφατα Θέματα
» HP Photosmart C3180 πως σκαναρει?
Προβληματα στην εγκατασταση EmptyΔευ Αυγ 30, 2010 10:36 am από sdim

» ΣΗΜΑΝΤΙΚΗ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ ΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΜΕΤΑΦΕΡΘΗΚΕ
Προβληματα στην εγκατασταση EmptyΔευ Αυγ 30, 2010 9:10 am από giorgostriant

» ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΤΟΝ ΕΛΕΓΧΟ ΤΟΥ ΔΙΣΚΟΥ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΕΚΚΙΝΗΣΗ
Προβληματα στην εγκατασταση EmptyΔευ Αυγ 30, 2010 1:52 am από giorgostriant

» Μεταφορά του φόρουμ...!!!
Προβληματα στην εγκατασταση EmptyΚυρ Αυγ 29, 2010 11:35 am από giorgostriant

» denuparxei.info Ανανεωμένος διαδυκτιακός πολυχώρος...!!!
Προβληματα στην εγκατασταση EmptyΚυρ Αυγ 29, 2010 9:02 am από per

» Έχασα τα εικονίδια ελέγχου,,,,
Προβληματα στην εγκατασταση EmptyΣαβ Αυγ 28, 2010 8:41 am από gvhools

» AVIAddXSub-Δεν ανοιγει με το Wine αν βρισκεται στο partition του Mint
Προβληματα στην εγκατασταση EmptyΠαρ Αυγ 27, 2010 11:08 am από versys650gr

» πάνελ (panel)
Προβληματα στην εγκατασταση EmptyΠαρ Αυγ 27, 2010 9:46 am από Constantinos

» Προβλημα με τον grub
Προβληματα στην εγκατασταση EmptyΠεμ Αυγ 26, 2010 6:00 pm από sdim

Ψηφοφορία

Ψηφοφορία για την πορεία και εξέληξη του LINUX MINT

Προβληματα στην εγκατασταση I_vote_lcap26%Προβληματα στην εγκατασταση I_vote_rcap 26% [ 50 ]
Προβληματα στην εγκατασταση I_vote_lcap46%Προβληματα στην εγκατασταση I_vote_rcap 46% [ 90 ]
Προβληματα στην εγκατασταση I_vote_lcap29%Προβληματα στην εγκατασταση I_vote_rcap 29% [ 56 ]

Σύνολο Ψήφων : 196

official forum
 forum
Κοινωνική Δικτύωση

Κοινωνική Δικτύωση reddit      

Bookmark and share the address of linux mint forum on your social bookmarking website

Επισημάνετε και μοιραστείτε την διεύθυνση του GREEK LINUX MINT FORUM στην σελίδα κοινωνικής δικτύωσης σας

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση


Προβληματα στην εγκατασταση

4 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

Προβληματα στην εγκατασταση Empty Προβληματα στην εγκατασταση

Δημοσίευση  alfredhits Πεμ Μαρ 11, 2010 4:39 am

Καλημερα σε ολους και χαιρετω την προσπαθεια σας
Με το Linus δεν ειχα ασχοληθει ποτε. Ειμαι ευχαριστημενος με τα Windows. Επειδη ομως αμα δοκιμασεις κατι μπορει να ειναι καλυτερο απο αυτο που εχεις, ειπα να κανω μια παραλληλη εγκατασταση με τα win. Φιλος μου προτεινε τα mind, τα κατεβασα, τα εγραψα σε dvd και ξεκινησα την εγκατασταση. Απο το dvd παιζει κανονικα και μπαινει στο ιντερνετ. Το προβλημα μου παρουσιαζεται οταν προσπαθω να το εγκαταστησω σ΄ενα δισκο. Να πω εδω οτι εχω 2 δισκους χωρισμένους (2 partision ο ενας και 4 ο αλλος), με XP στον ένα και W 7 στον αλλο. Η πορεια της εγκαταστασης προχωραει (στα ελληνικα), αλλα όταν επιλεγω το partision στο οποιο θελω να κανω την εγτατασταση μου (σ΄ ενα ελευθερο απο τα 4 partision, εκει που εχω τα W 7) γραφει οτι ο δισκος δεν ειναι κατετμημενος. Παντως τους δισκους και τα partision τα βλεπει κανονικα.
Μπορει καποιος να βοηθησει;
alfredhits
alfredhits
Νέο Linux Μέλος
Νέο Linux Μέλος

Αριθμός μηνυμάτων : 9
Points : 11
Ημερομηνία εγγραφής : 11/03/2010
Ηλικία : 60
Τόπος : ΑΘΗΝΑ

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Προβληματα στην εγκατασταση Empty Απ: Προβληματα στην εγκατασταση

Δημοσίευση  marlene Πεμ Μαρ 11, 2010 12:22 pm

Καλησπέρα.
Το πρόβλημα σου δεν είναι ούτε στο dvd ούτε κάπου αλλου αλλά στο γεγονός ότι πας να εγκαταστήσεις το linux σου στον δίσκο με τα 7.
Για να εγκατασταθεί το linux χρειάζεσαι το λιγότερο δύο primary partitions σε ext3 ή κάτι συναφές.
Όμως ο κάθε δίσκος μπορεί να έχει μόνο 3 primary partitions και τα windows 7 καταλαμβάνουν από μόνα τους 3. Για αυτό και σου λέει κατά την εγκατάσταση ότι ουσιαστικά δεν ξέρει που να σου βάλει το linux ακόμα και αν κάνεις σε ένα και μοναδικό partition την εγκατάσταση.

Τώρα .. αν δεν κάνεις την εγκατάσταση σε primary partition δεν θα μπορεί ο grub ( η εφαρμογή που σου δίνει το ευρετήριο των λειτουργικών συστημάτων που έχεις στον δίσκο σου) να μπουτάρει από το linux και δεν θα στο δίνει ούτε σαν εγγραφή.

Άρα υποχρεωτικά θα πρέπει να χωρίσεις partitions για το linux και αυτά να είναι primary.

Τι κάνεις τώρα λοιπόν..
Θα κάνεις εγκατάσταση του mint στον πρώτο δίσκο που έχει τα xp..Θα βάλεις το cd μέσα θα πας σε manual εγκατάσταση αυτό θα σκανάρει τον δίσκο και να θα σου δείξει ένα και μοναδικό partition σε ntfs .
Θα πιάσεις αυτό το partition και θα το μικρύνεις ( φρόντισε να έχεις κάνει πιο πριν ανασυγκρότηση και να έχεις πάρει backup έτσι.. δεν πειράζουμε τιποτα αν δεν ξέρουμε ότι τα αρχεία μας είναι ασφαλή. ) Μόλις θα το μικρύνεις θα κάνεις δεξί κλικ στον υπόλοιπο χώρο που σου έχει μείνει και θα φτιάξεις ένα primary partition σε ext3 που θα το ορίσεις σαν / ( έτσι το ορίζεις αυτό σημαίνει ότι θα είναι το root partition) ένα swap μικρό 500 mb και ότι σου περισσέψει θα το κάνεις ext 3 και αυτό και θα το ορίσεις σαν home.
Και έτσι θα κάνεις την εγκατάσταση σου..

Για τα windows άσε τόσο χώρο όσο θεωρείς ότι θα είναι άνετα τα αρχεία σου. Μην επιχειρήσεις δηλαδή να μικρύνεις το partition τους στα 30 gb (παράδειγμα αυτό) αν έχεις μέσα αρχεία 50 γιατί θα τα κάνει μούτι.. δεν θα μείνει τίποτα!!! Laughing

Ελπίζω τώρα να κατάλαβες πως περίπου γίνεται.. αν έχεις κάποια απορία εννοείται ξαναρωτάς.. Smile
marlene
marlene
Admin
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 40
Points : 51
Ημερομηνία εγγραφής : 09/02/2010
Τόπος : Πόρτο Ράφτη, Μεσόγεια Αττικής

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Προβληματα στην εγκατασταση Empty Απ: Προβληματα στην εγκατασταση

Δημοσίευση  alfredhits Πεμ Μαρ 11, 2010 4:11 pm

Κατ' αρχην σ'ευχαριστω για την απαντηση
Τωρα αυτα ειναι λιγο δυσκολα μενα και φοβαμαι να τα κανω επειδη το χρησιμοποιω και για επαγγελματικους λογους. Τωρα που δουλευει καλα δεν θελω να το πειραξω και εκτεθω.
Το μηνυμα που μου βγαζει ειναι "Δεν εχει οριστει βασικο συστημα αρχειων. Παρακαλω διορθωστε αυτο το λαθος απο το μενου διαμερισης". Παντως ειχα και ενα τριτο δισκο καθαρο, ο οποιος ποτε δουλευε και ποτε τα επαιζε (ψιλοχτυπημενος). Σ' αυτον ξεκινησε να γινεται η εγκατασταση αλλα στην μεση μαλλον βρηκε το κτυπημα και σταματησε
alfredhits
alfredhits
Νέο Linux Μέλος
Νέο Linux Μέλος

Αριθμός μηνυμάτων : 9
Points : 11
Ημερομηνία εγγραφής : 11/03/2010
Ηλικία : 60
Τόπος : ΑΘΗΝΑ

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Προβληματα στην εγκατασταση Empty Απ: Προβληματα στην εγκατασταση

Δημοσίευση  marlene Πεμ Μαρ 11, 2010 7:13 pm

Συγγνώμη που ρωτάω αλλά δεν κατάλαβα.. Ποιο δουλεύει καλά; Έκανες τελικά την εγκατάσταση ή όχι;

Αυτό που σου βγάζει το ότι "δεν έχει οριστεί βασικό σύστημα αρχείων" σημαίνει κάτι διαφορετικό από αυτό που μου περιέγραψες αρχικά. 'Οχι ότι δεν μπορεί να δημιουργήσει partition αλλά ότι δεν ξέρει τι είδους partition να δημιουργήσει και τι θα μπει σε αυτό το partition αφου το δει.

Για να τα πάρουμε από την αρχή το κάθε partition που φτιάχνεις πρεπει να έχει κάποιον τύπο με τον οποίο φτίαχνεται, ( στα λέω τώρα με απλά λόγια). Τα windows δουλεύουν με ntfs, το linux με τα υπόλοιπα. Πρέπει να ορίσεις λοιπόν τι θα είναι το partition που θα φτιάξεις, σου δίνει τέτοια επιλογή άλλωστε, μετά το μέγεθος που θα γίνει, αν θα είναι primary ή logical ( logical είναι το partition που είναι μέσα σε ένα άλλο) και κατά την εγκατάσταση τι θα μπει σε αυτό το partition δηλαδή το σύστημα τα αρχεία του χρήστη ή το swap...

Όπως και να έχει στον δίσκο που έχεις τα 7 δεν μπορείς να βάλεις linux, ( πουστιά της ακατανόμαστης αυτό!! Evil or Very Mad ) αλλά στον άλλο με τα xp μπορείς και θα σε συμβούλευα αυτό να κάνεις.

Όσο για τον τρίτο δίσκο τον χτυπημένο δοκίμασε να τον φορμάρεις εκ νέου μήπως και συνέλθει. Χωρίς όμως να εγκαταστήσεις κάτι πάνω σε αυτόν, δηλαδή να τον φορμάρεις με το gparted να δεις τι ψάρια θα πιάσει.
Αν εξακολουθείς να έχεις υπόνοιες ότι ο δίσκος είναι χτυπημένος, σούταρε τον γιατί θα σου βγάλει προβλήματα παρακάτω και παίζει να χάσεις και αρχεία αν κρατήσεις κανένα back up εκεί..
marlene
marlene
Admin
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 40
Points : 51
Ημερομηνία εγγραφής : 09/02/2010
Τόπος : Πόρτο Ράφτη, Μεσόγεια Αττικής

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Προβληματα στην εγκατασταση Empty Απ: Προβληματα στην εγκατασταση

Δημοσίευση  alfredhits Παρ Μαρ 12, 2010 2:17 am

Ξεκινησε την εγκατασταση στον τριτο δισκο, αλλα σταματησε στη μεση βγαζοντας προβλημα οτι ειναι χτυπημενος. Το ολο προβλημα ειναι απ΄οτι ειπες οτι προσπαθω να τα βαλω στο δισκο με τα W7. Θα προσπαθησω στο δισκο με τα xp, ή θα παρω ενα καινουργιο για να μην εχω προβλημα.
alfredhits
alfredhits
Νέο Linux Μέλος
Νέο Linux Μέλος

Αριθμός μηνυμάτων : 9
Points : 11
Ημερομηνία εγγραφής : 11/03/2010
Ηλικία : 60
Τόπος : ΑΘΗΝΑ

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Προβληματα στην εγκατασταση Empty Απ: Προβληματα στην εγκατασταση

Δημοσίευση  marlene Παρ Μαρ 12, 2010 4:56 am

Γιατί να πάρεις και άλλο δίσκο.. Αφού έχεις χώρο. Πάρε τα αρχεία σου backup μίκρυνε το partition των xp ( άδειασε το λίγο πρώτα έτσι..; ) και κάνε εγκατάσταση εκεί. ( εύκολο και γρήγορο.. εγώ έκανα μία τέτοια χθες σε μία ώρα .. φαντάσου πιο πολύ άργησα να πάρω το backup).

Τον χτυπημένο δίσκο φόρμαρε τον μήπως και συνέλθει..( μήπωωωωως!!! : Laughing )
marlene
marlene
Admin
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 40
Points : 51
Ημερομηνία εγγραφής : 09/02/2010
Τόπος : Πόρτο Ράφτη, Μεσόγεια Αττικής

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Προβληματα στην εγκατασταση Empty Απ: Προβληματα στην εγκατασταση

Δημοσίευση  marlene Παρ Μαρ 12, 2010 5:02 am

Καμιά φορά οι δίσκοι συνέρχονται με φορμάρισμα. Πάντως, έχω τύχει και σε δίσκο που είχε ελάττωμα από το εργοστάσιο. Δηλαδή ότι φορμάτ και να του έκανα έβγαζε error. Κάποιοι έχουν κανονικό χτύπημα σε κάποιο σημείο και δεν το διορθώνει το φορμάτ. Άλλοι φαίνονται χτυπημένοι γιατί δεν έχει τερματίσει καλά το ntfs και με ένα βάλε βγάλε στα windows ή και με ενα φορμάρισμα σε άλλο σύστημα αρχείων επανέρχονται. Οπότε μην τον πετάξεις και ξοδεύεσαι να πάρεις άλλον αν δεν βεβαιωθείς ότι όντως ο παλιός δεν δουλεύει. Πάντως εγώ προτιμώ τα flash. Αργούν λίγο αλλά δεν χτυπάνε ποτέ.. ( το έριξα πάλι στην φιλοσοφία όπως θα παρατηρήσατε.. Laughing )

Άντε βρε.. Καλή επιτυχία!! Smile
marlene
marlene
Admin
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 40
Points : 51
Ημερομηνία εγγραφής : 09/02/2010
Τόπος : Πόρτο Ράφτη, Μεσόγεια Αττικής

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Προβληματα στην εγκατασταση Empty Απ: Προβληματα στην εγκατασταση

Δημοσίευση  alfredhits Παρ Μαρ 12, 2010 5:43 am

Μιας και το ανεφερες, ταυτοχρονα προσπαθησα να το εγκαταστησω σ΄ενα laptop που εχω, σ΄ενα flashaki 4 GB, αλλα μου βγαζει το ιδιο μηνυμα που σου εγραψα και παραπανω. Το flashaki το φορμαρισα πριν σε FAT 32. Δεν ξερω αν τα flashakia μπορουν να φορμαριστουν σε ntfs.
Παντως απο το DVD μπορω να κανω δουλεια, αλλα δεν ξερω που θα μου εγκαταστησει τις αναβαθμισεις και τις ενημερωσεις. Π.χ. ηθελα να εγκαταστησω το flashplayer για να δω βιντεο στο ιντερνετ, δεν ηξερα που θα το βαλει και το σταματησα. Βεβαια δεν ξερω αν το flash player παιζει σε linux ή θελει κατι αλλο.
Και κατι που μου εχουν πει αλλα δεν ξερω αν παιζει και αν πρεπει να το αναφερω. Ειναι γεγονος οτι με linux εχουμε προσβαση σε κλειδωμενα ασυρματα δικτυα; Και αν ναι, πως γινεται;
alfredhits
alfredhits
Νέο Linux Μέλος
Νέο Linux Μέλος

Αριθμός μηνυμάτων : 9
Points : 11
Ημερομηνία εγγραφής : 11/03/2010
Ηλικία : 60
Τόπος : ΑΘΗΝΑ

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Προβληματα στην εγκατασταση Empty Απ: Προβληματα στην εγκατασταση

Δημοσίευση  alfredhits Παρ Μαρ 12, 2010 5:46 am

Α ξεχασα να ρωτησω. Ποσο χωρο θελω για μια αξιοπρεπη εγκατασταση
alfredhits
alfredhits
Νέο Linux Μέλος
Νέο Linux Μέλος

Αριθμός μηνυμάτων : 9
Points : 11
Ημερομηνία εγγραφής : 11/03/2010
Ηλικία : 60
Τόπος : ΑΘΗΝΑ

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Προβληματα στην εγκατασταση Empty Απ: Προβληματα στην εγκατασταση

Δημοσίευση  marlene Παρ Μαρ 12, 2010 1:22 pm

alfredhits έγραψε:Μιας και το ανεφερες, ταυτοχρονα προσπαθησα να το εγκαταστησω σ΄ενα laptop που εχω, σ΄ενα flashaki 4 GB, αλλα μου βγαζει το ιδιο μηνυμα που σου εγραψα και παραπανω. Το flashaki το φορμαρισα πριν σε FAT 32. Δεν ξερω αν τα flashakia μπορουν να φορμαριστουν σε ntfs.

Κάτι δεν κάνεις σωστά κατά την διαμόρφωση των partitions για αυτό σου βγάζει το ίδιο μήνυμα κάθε φορά. Κάτι δεν ρυθμίζεις σωστά πριν ξεκινήσεις το φορμάρισμα.

Τα φλασάκια μπορείς να φορμάρεις σε ότι θέλεις.


Παντως απο το DVD μπορω να κανω δουλεια, αλλα δεν ξερω που θα μου εγκαταστησει τις αναβαθμισεις και τις ενημερωσεις. Π.χ. ηθελα να εγκαταστησω το flashplayer για να δω βιντεο στο ιντερνετ, δεν ηξερα που θα το βαλει και το σταματησα. Βεβαια δεν ξερω αν το flash player παιζει σε linux ή θελει κατι αλλο.


Τις αναβαθμίσεις και τις ενημερώσεις τις εγκαθιστάς μετά την εγκατάσταση όταν ενημερώνεις το σύστημα σου.
Αυτό γίνεται είτε μέσα από τον synaptic package manager είτε μέσο κονσόλας με συγκεκριμένες εντολές που θα σου τις γράψω όταν κάνεις την εγκατάσταση για να μην μπερδεύεσαι από τώρα με αυτά. Smile Δεν είναι τίποτα ιδιαίτερο η ενημέρωση του συστήματος.

Τον flash τον έχει έτοιμο με το που κάνεις εγκατάσταση στο σύστημα. Απλά με τις ενημερώσεις σου φέρνει και σου εγκαθιστά την τελευταία του έκδοση. Έτσι και αλλιώς δηλαδή από το live cd παίζει οτιδήποτε έχει flash.


Και κατι που μου εχουν πει αλλα δεν ξερω αν παιζει και αν πρεπει να το αναφερω. Ειναι γεγονος οτι με linux εχουμε προσβαση σε κλειδωμενα ασυρματα δικτυα; Και αν ναι, πως γινεται;

Εννοείς να σπάσεις κλειδωμένο δίκτυο;
Ναι υπάρχει τρόπος να το κάνεις αυτό αλλά είναι tricky και προϋποθέτει να έχεις ήδη εγκατεστημένο σύστημα.
marlene
marlene
Admin
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 40
Points : 51
Ημερομηνία εγγραφής : 09/02/2010
Τόπος : Πόρτο Ράφτη, Μεσόγεια Αττικής

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Προβληματα στην εγκατασταση Empty Απ: Προβληματα στην εγκατασταση

Δημοσίευση  marlene Παρ Μαρ 12, 2010 1:29 pm

alfredhits έγραψε:Α ξεχασα να ρωτησω. Ποσο χωρο θελω για μια αξιοπρεπη εγκατασταση

Είναι θέμα διανομής και φυσικά δίσκου.
Για να κάνεις μία αξιοπρεπή εγκατάσταση στον mint θες το λιγότερο 4 gb για το σύστημα και μέχρι 10 για τα αρχεία σου.. ( αυτά είναι τα λιγότερα).

Εγώ επειδή δεν θέλω όποιος του φορμάρω σύστημα να χρειάζεται να μεγαλώσει παρακάτω το partition συστήματος το κάνω 10άρι δίνω 500 mb με ένα gb swap και αφήνω ότι περισσεύει για τα αρχεία.

Γενικότερα ανάλογα με την διανομή παίζει και πόσο θα είναι το partition του συστήματος. Διανομές πολύ ελαφρές σαν το puppy ή το damn small linux μπορούν να παίξουν και από flash disk του ενός gb ενώ αν τις βάλεις στον δίσκο δεν θέλουν πάνω από 100 mb partition αν πάντα θες να κάνεις ξεχωριστό partition για το σύστημα, ( κάτι που συνιστάται αλλά δεν είναι και υποχρεωτικό).

Γενικότερα τώρα θα σε συμβούλευα να διαβάσεις τον οδηγό εγκατάστασης του mint ιδιαίτερα την ελληνική του μετάφραση γιατί από ότι έχω καταλάβει έχεις ακούσει πολλά και δεν έχεις και πολύ σαφή εικόνα για το τι περίπου γίνεται με το linux.
Γενικότερα δεν είναι ένα λειτουργικό που απευθύνεται σε χάκερς μόνο, ούτε είναι κάτι που απαιτεί ιδιαίτερες γνώσεις για να το στήσεις. Απλά μία σχετική εξοικείωση με τους υπολογιστές και την ορολογία τους και λίγη υπομονή αν κάτι δεν το έχουμε κάνει καλά ώστε να το ξανα δοκιμάσουμε.

Για το θέμα του μηνύματος που σου βγάζει, ( και επανέρχομαι σε αυτό), πιστεύω ότι δεν ρυθμίζεις σωστά κάποια παράμετρο για την δημιουργία του εκάστοτε partition για αυτό και αντιμετωπίζεις πρόβλημα με την εγκατάσταση.

Και πάλι σε συμβουλεύω να βρεις και να διαβάσεις τον ελληνικό οδηγό εγκατάστασης του mint όπου όλα γράφονται ιδιαίτερα αναλυτικά και με εικόνες εκεί μέσα και αν μπορείς φυσικά να βρεις και ένα βιβλίο σχετικό με το linux γενικότερα για να το διαβάσεις και να κατανοήσεις κάποια πράγματα.

Δεν έχει να κάνει με ποια διανομή είσαι. Σε όλες τις διανομές μέσες άκρες τα πράγματα είναι τα ίδια.
marlene
marlene
Admin
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 40
Points : 51
Ημερομηνία εγγραφής : 09/02/2010
Τόπος : Πόρτο Ράφτη, Μεσόγεια Αττικής

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Προβληματα στην εγκατασταση Empty Απ: Προβληματα στην εγκατασταση

Δημοσίευση  alfredhits Παρ Μαρ 12, 2010 4:25 pm

Τελικα το εγκατεστησα στον 3ο δισκο που εγραψα. Εχω ομως προβλημα γιατι μπουταρει απο αυτον το δισκο πρωτα και οπως ειπα ειναι ασταθης (του εκανα φορματ και ψιλοπαιζει). Ξερεις πως μπορω να μπουταρω πρωτα απο τα W7 ή τα XP οπως και πρωτα ή την πατησα;
alfredhits
alfredhits
Νέο Linux Μέλος
Νέο Linux Μέλος

Αριθμός μηνυμάτων : 9
Points : 11
Ημερομηνία εγγραφής : 11/03/2010
Ηλικία : 60
Τόπος : ΑΘΗΝΑ

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Προβληματα στην εγκατασταση Empty Απ: Προβληματα στην εγκατασταση

Δημοσίευση  marlene Παρ Μαρ 12, 2010 10:56 pm

Καλημέρα,
Στην εκκίνηση σου βγάζει μία λίστα που δίνει πρώτα το λίνουξ σου και παρακάτω λέει "άλλα λειτουργικά συστήματα" ή κάτι τέτοιο. Για να δεις αυτά τα άλλα λειτουργικά συστήματα και να διαλέξεις σε ποιο θέλεις να μπεις, με το που ξεκινάει και στην δείχνει πατάς το κάτω βελάκι να σε πάει εκεί.
Για κάνε μία επανεκκίνηση και προσπάθησε το..
marlene
marlene
Admin
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 40
Points : 51
Ημερομηνία εγγραφής : 09/02/2010
Τόπος : Πόρτο Ράφτη, Μεσόγεια Αττικής

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Προβληματα στην εγκατασταση Empty Απ: Προβληματα στην εγκατασταση

Δημοσίευση  alfredhits Σαβ Μαρ 13, 2010 1:50 am

To eida auto. Exo mpei sta 7 kai sta xp. Auto pou rotao einai an mporei na blepei prota toys diskouw pou einai egkatestimena ta windows. Stin periptosi pou moy xtipisi o diskow ton linux na mporo na mpo giati tora an xtipisi tha exo problima.
SOS pos girnao sta ellinika?
alfredhits
alfredhits
Νέο Linux Μέλος
Νέο Linux Μέλος

Αριθμός μηνυμάτων : 9
Points : 11
Ημερομηνία εγγραφής : 11/03/2010
Ηλικία : 60
Τόπος : ΑΘΗΝΑ

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Προβληματα στην εγκατασταση Empty Απ: Προβληματα στην εγκατασταση

Δημοσίευση  giorgostriant Σαβ Μαρ 13, 2010 10:09 am

alfredhits έγραψε:To eida auto. Exo mpei sta 7 kai sta xp. Auto pou rotao einai an mporei na blepei prota toys diskouw pou einai egkatestimena ta windows. Stin periptosi pou moy xtipisi o diskow ton linux na mporo na mpo giati tora an xtipisi tha exo problima.
SOS pos girnao sta ellinika?

Δυστυχώς ή Ευτυχώς δεν γίνετε να ξεκινάει από το partition των windows γιατί τα win δεν έχουνε (η δεν θέλουνε να έχουνε) την ικανότητα να αναγνωρίζουνε το linux partition. Σχετικά με τον φόβο σου να χτυπήσει το partition των linux ο κίνδυνος είναι ελάχιστος σε σχεση με τον κίνδυνο να χτυπήσουνε τα win.

Ελληνικά δηλώνεις από το μενού προτιμήσεις >> πληκτρολόγιο ... και προσθέτεις την ελληνική διάταξη .. Η εναλλαγή γίνετε με 2 alt ή με όποιο άλλο συνδιασμό θέλεις εσύ ρυθμίζοντας το από αυτό το μενού.
giorgostriant
giorgostriant
LINUX PERFECT (Mod)
LINUX PERFECT (Mod)

Αριθμός μηνυμάτων : 181
Points : 255
Ημερομηνία εγγραφής : 08/02/2010
Τόπος : serres

http://www.linuxmint-greek.totalh.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Προβληματα στην εγκατασταση Empty Απ: Προβληματα στην εγκατασταση

Δημοσίευση  alfredhits Σαβ Μαρ 13, 2010 11:07 am

Το προβλημα μου ειναι οτι ο δισκος που εχει τα linux οπως εγραψα και παραπανω ειναι στα τελευταια του, οποτε αν χτυπησει δεν θα βρισκει να μπουταρει. Ηδη καποιες φορες εχω προβλημα κατα την εκκινηση με μηνυμα οτι δεν βρισκει δισκο. Εν πασει περιπτωση με το super grub ελυσα το προβλημα μου. Τωρα πρεπει να δω, αν μπορω να εχω dual boot με win και linux.
alfredhits
alfredhits
Νέο Linux Μέλος
Νέο Linux Μέλος

Αριθμός μηνυμάτων : 9
Points : 11
Ημερομηνία εγγραφής : 11/03/2010
Ηλικία : 60
Τόπος : ΑΘΗΝΑ

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Προβληματα στην εγκατασταση Empty Απ: Προβληματα στην εγκατασταση

Δημοσίευση  giorgostriant Σαβ Μαρ 13, 2010 11:19 am

alfredhits έγραψε:Το προβλημα μου ειναι οτι ο δισκος που εχει τα linux οπως εγραψα και παραπανω ειναι στα τελευταια του, οποτε αν χτυπησει δεν θα βρισκει να μπουταρει. Ηδη καποιες φορες εχω προβλημα κατα την εκκινηση με μηνυμα οτι δεν βρισκει δισκο. Εν πασει περιπτωση με το super grub ελυσα το προβλημα μου. Τωρα πρεπει να δω, αν μπορω να εχω dual boot με win και linux.

Δεν νομίζω να μπορείς να boot-αρεις linux από το win παρ'όλα αυτά θα το ψάξω.
Μία άλλη λύση που σου προτείνω είναι να κάνεις ένα partition στον σκληρό που είναι το win και δουλεύει καλά και να βάλεις το linux εκεί. Έτσι θα τα έχεις και τα 2 χωρίς φόβο να χάσεις τίποτα.
giorgostriant
giorgostriant
LINUX PERFECT (Mod)
LINUX PERFECT (Mod)

Αριθμός μηνυμάτων : 181
Points : 255
Ημερομηνία εγγραφής : 08/02/2010
Τόπος : serres

http://www.linuxmint-greek.totalh.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Προβληματα στην εγκατασταση Empty Απ: Προβληματα στην εγκατασταση

Δημοσίευση  Constantinos Τρι Μαρ 23, 2010 12:35 pm

Οταν πας να κανεις την εγκατασταση, μιλαμε για το usb τωρα, αφου φτασεις σο σημειο που σου λεει να επιλεξεις που θα εγκατασταθει & επιλεξεις χειροκινητα, μολις μπεις στο πινακα κατατμησεων εχει δεξια ενα βελακι που αν το πας κατω θα δεις το usb. Επελεξε αυτο & προχωρα εκει την εγκατασταση.
Στη θεση σου τι θα εκανα? (μαλλον τι εχω ηδη κανει στο παρελθον?)
Θα εβγαζα το προβληματικο δισκο & θα τον εκανα εξωτερικο (μπουταρει & απο εκει). Θα εβαζα αλλο οπως εχεις σκοπο να κανεις, εσωτερικο & μετα επειδη θα βαριομουν Laughing θα μετεφερα απλα τα partitions απο τον εξωτερικο στο νεο εσωτερικο.
Αν επιμενεις να ξαναδοκιμασεις στο δισκο με τα 7, κανε το παρτιτιον που θα δωσεις στο Linux πρωτευον & δοκιμασε (πιο πριν αποπροσαρτησε τα windows partitions).
Το βασικο ερωτημα ειναι ενα ομως?
ΟΚ με το Linux, απαξ & το εγκαταστησεις δε θα εχεις προβληματα.
Οταν ομως ερθει η ωρα για φορματ στα win? Βρισκεις ακρη βεβαια, μα μπελαλιδικα πραγματα.
Εναλλακτικα κατενασε & καποιον windows Boot Manager & μετεφερε εκει τις εγγραφες των λειτουργικων που εχεις στο δισκο.
Δοκιμασε τον OSL Boot Manager για Windows
Constantinos
Constantinos
LINUX PERFECT (Mod)
LINUX PERFECT (Mod)

Αριθμός μηνυμάτων : 42
Points : 67
Ημερομηνία εγγραφής : 11/02/2010
Τόπος : Στο παγκακι

http://yaglb.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Προβληματα στην εγκατασταση Empty Απ: Προβληματα στην εγκατασταση

Δημοσίευση  alfredhits Τρι Μαρ 23, 2010 3:59 pm

Εχω το EasyBCD αλλα δεν εβλεπε το Linux. Οσο για το usb, δεν καταφερνω να το βαλω χειροκινητα.
alfredhits
alfredhits
Νέο Linux Μέλος
Νέο Linux Μέλος

Αριθμός μηνυμάτων : 9
Points : 11
Ημερομηνία εγγραφής : 11/03/2010
Ηλικία : 60
Τόπος : ΑΘΗΝΑ

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Προβληματα στην εγκατασταση Empty Απ: Προβληματα στην εγκατασταση

Δημοσίευση  Constantinos Τετ Μαρ 24, 2010 12:21 pm

Τα πιο πολλα τετοια προιοντα για windows ειχαν βγει γι' αυτα & μονο αυτα & γνωρισαν ανθηση με την ελευση των vista.
Το παραπανω που σου εδωσα υποστηριζει & Linux οσο θυμαμαι.
Τι προσπαθεις να βαλεις χειροκινητα στο usb?
Απο τον διαχειριστη κατατμησεων το κανεις.
Αλλιως δοκιμασε με την εφαρμογη Unebootin να κανεις το usb.
Λεπτομερειες για το πως το κανεις με το Unebootin θα δεις εδω
(αν δεν ειναι ηδη εγκατεστημενο, ανοιξε το Synaptic, γραψε Unebootin στην αναζητηση & εγκατεστησετο)

Οαο για το παραπανω που ειπες πως το Linux σπαει δικτυα ειναι ανακριβεστατο. affraid
Υπαρχει απλα ενα εργαλειο σε Linux, οπως υπαρχει & για windows & για MacOs, που απλα τυγχανει να ειναι το καλυτερο.
Αυτο λεγεται Linux Back Track κυκλοφορει σα μινι distro σε live cd & προφανως αφου ειναι ΑΠΛΑ & ΜΟΝΟ ΕΝΑ ΕΡΓΑΛΕΙΟ, που η χρηση του εξαρταται απο τον κατοχο (κοινως δεν ειναι εργαλειο "κρακεραδων", κλπ-κλπ... Very Happy ), δεν ειναι για εγκατασταση, μα μονο για live χρηση.
Αν θες να δεις τι ειναι & τι κανει οριστε: Linux Back Track ( τι είναι παλι τουτο??& τι κάνει?!)

Οπως & να εχει παντως ειναι καπως "δυσκολο" για καποιον αν κανει πρωτη φορα εγκατασταση duallboot. Αλλιως ειναι να δωσεις απο ενα καθαρο δισκο σε καθε λειτουργικο κατα την εγκατασταση.
Εκει σε ολα γινονται με καποια κλικ.
Αν παντως καταφυγειις σε αυτη τη λυση των 3 δισκων, οταν εγκαθιστας το Linux, φροντισε να ειναι συνδεδεμενοι οι δισκοι που εχουν τα windows.
Constantinos
Constantinos
LINUX PERFECT (Mod)
LINUX PERFECT (Mod)

Αριθμός μηνυμάτων : 42
Points : 67
Ημερομηνία εγγραφής : 11/02/2010
Τόπος : Στο παγκακι

http://yaglb.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης